To nie była dobra wiadomość gdy Amin machając rękami z miejsca obozu 2 do podchodzących Artura i Tomka dawał do zrozumienia, że z obozu 2 nic nie pozostało. Decyzja mogła być tylko jedna, zespół schodzi do obozu I gdyż jest już późno. Trzeba natychmiast odbudować naszą pozycję.

Rankiem następnego dnia znów Artur i Tomek wychodzą z namiotem i sprzętem biwakowym by założyć obóz. Jednocześnie z bazy wychodzą Adam, Maciek i Shaheen z całym sprzętem biwakowym i kolejnym namiotem, dołączają do kolegów w obozie 2. Mamy więc odbudowany obóz 2 i to w postaci 2 namiotów. Nasze szczęście, że depozyt pozostawiony 300 metrów na obozem 2 przetrwał nawałnicę.

broad-peak-relacja-c3-1
Artur i Maciek

Zespól w obozie 2 jest bardzo zdeterminowany i następnego dnia wykorzystując drugi i ostatni dzień okna pogodowego poręczuje kolejne metry w kierunku obozu 3 i w godzinach popołudniowych stawia 2 namioty na tzw. miejscu koreańskim na wys. ok. 7000 m. Tego samego dnia Amin, Karim i ja podciągamy zaopatrzenie i butle tlenowe na wypadek chorób do obozu 2 gdzie też spędzamy noc. Wieczorem niestety trochę wcześniej niż przewidywała prognoza zaczyna mocniej wiać. W obozie 2 trzymamy namiot by nie odlecieć więc wyobrażamy sobie co się dzieje „piętro” wyżej.

broad-peak-relacja-c3-2
Maciek Berbeka w drodze do C3

W zaistniałej sytuacji zamiast planowanego wcześniej wyjścia z depozytem ponad obóz 3 i naszego ruchu do obozu 3 decyzja jest jedna, wycofujemy się. Najpierw jednak zostają spakowane obozy 3 oraz 2, zabezpieczone, umocowane do poręczy by nie popełnić już kolejnych błędów.

broad-peak-relacja-c3-3
Tomek w C3

9 lutego wszyscy wracamy w zadymce do bazy świadomi, że mamy znów obóz 2 oraz obóz 3 jako bardzo ważny przyczółek do postawienia mini obozu 4 na wys. ok. 7500-7600, co może okazać się kluczem do ataku szczytowego. Tymczasem razem w bazie regenerujemy siły, ostrzymy raki i i czekamy na nowe prognozy oby bez jet streamu a co najmniej z 2-3 dniowym oknem pogodowym, wtedy będzie dobrze.

Z bazy zimowej pod Broad Peakiem
Krzysztof Wielicki

 

Pełną galerię zdjęć z wyprawy znajdziecie tutaj. Poniżej prezentujemy archiwalny film z zimowej wyprawy na Broad peak, która miała miejsce w 2009 roku. Na filmie możecie zobaczyć drogę między II, a III obozem.

{vimeo}59393591{/vimeo}