Na godzinę 13.30 czasu polskiego 5 marca nie mamy żadnych nowych informacji. Brak jest kontaktu za bazą.

 

 Na godzinę 13.30 czasu polskiego 5 marca nie mamy żadnych nowych informacji. Brak jest kontaktu za bazą. Możemy tylko gdybać i domyślać się, że trwa akcja górska, której nie można przeszkadzać (np. wyścig z ciemnością) nawet krótkim połączeniem radiowym. Według mojej oceny (domysły), zespół spieszy się schodząc. Nie ma innego wyjścia jak cierpliwie czekać. Informacje pojawią się natychmiast po tym jak nadejdą.

BROAD PEAK_-_C4_-_przelecz

Informacja z  godziny 12.30 czasu lokalnego

Maciej Berbeka i Adam Bielecki osiągnęli przełęcz na wysokości 7900 m n.p.m. Artur Małek i Tomasz Kowalski dochodzą do przełęczy. Do szczytu, w zależności od warunków, pozostało od 1,5 do 2,5 godziny wspinaczki. Warunki pogodowe w dalszym ciągu są sprzyjające.

Informacja z godziny 11 czasu lokalnego 5 marca

Czteroosobowy zespół szturmowy w składzie Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Artur Małek, Tomasz Kowalski wyszedł z obozu szturmowego na wys. 7400 do ataku na szczyt o 5.15 czasu lokalnego 5 marca. O godzinie 11.00 zespół pokonuje trudną, drugą już szczelinę na wysokości ok. 7850 m, która jak na razie skutecznie zagradza drogę do przełę...czy o wys. 7900 m i dalej w kierunku szczytu. Prognoza na cały dzień dzisiaj jak i na 6 marca jest dobra, warunki są sprzyjające i wyprawa jest dobrej myśli. Od tej szczeliny do szczytu jest ok. 3 godziny dalszej wspinaczki - w wypadku jeżeli nie pojawią się kolejne nie przewidziane trudności.

 

Artur Hajzer
Kierownik programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010 - 2015"