Uczestnicy wyprawy „Nanga Dream – Justice for All 2013/2014” w składzie Tomasz Mackiewicz, Marek Klonowski, Jacek Teler, Paweł Dunaj, Michał Dzikowski i Michał Obrycki są już w Pakistanie. Ekipa przebywa w Rawalpindi i przygotowuje się do wyprawy.

Nanga Dream – Justice for All 2013/2014

Nanga Dream – Justice for All 2013/2014

Członkowie ekspedycji ponad tydzień temu dotarli samolotem do Islamabadu, a od ubiegłego poniedziałku mieszkają w jednym z hoteli w Rawalpindi realizując kolejny etap przygotowań do wyprawy.

Chłopaki stawiają również czoła problem dnia codziennego jak m.in. odnalezienie bankomatu wypłacającego dolary. Po trzydniowych zmaganiach udało się również polutować systemy grzewcze do butów zasilanych bateriami.

Lutowanie systemów grzewczych

Lutowanie systemów grzewczych

Jak pisze Marek Klonowski, w związku z faktem, że polska wyprawa jest pierwszą wyprawą po masakrze pod Nanga Parbat w której terroryści zabili 11 osób, władze starają się zapewnić polakom bezpieczeństwo. Wojsko postawiło wymóg stałej obecności przewodnika, jest również mnóstwo dokumentów o ryzyku na własną odpowiedzialność, które Polacy muszą podpisać.

Polacy grający w siatkę w Rawalpindi

Polacy grający w siatkę w Rawalpindi

Zapraszamy do zapoznania się z krótką relacją filmową:

{vimeo}81379463{/vimeo}


Wyprawa „Nanga Dream – Justice for All 2013/2014” to dla Marka Klonowskiego i Tomka Mackiewicza już czwarta próba zdobycia szczytu Nanga Parbat (8126 m).

Przy pierwszej próbie zdobycia szczytu w 2010 roku Tomasz Mackiewicz i Marek Klonowski dotarli do bazy pod ścianą Diamir. Swoich sił próbowali na drodze Kinshofera. Ekspedycję przerwali w okolicy połowy stycznia z powodu nadmiernego śniegu, zwiększonego ryzyka lawinowego i problemów sprzętowych.

Druga wyprawa w tym samym składzie miała miejsce rok później. Polacy bazę dzielili z Simonem Moro I Denisem Urobko i prawdopodobnie razem z nimi dotarli aż do obozu III. Trudne warunku na Nanga Parbat, przez które spędzili 45 dni w bazie rzadko kiedy mając dogodne okno pogodowe, sprawiły, że 13 stycznia przerwali wyprawę.

Tomasz Mackiewicz i Marek Klonowski w grudniu 2012 pojechali po raz kolejny spróbować swoich sił i zdobyć Nanga Parbat zimą. W tym samym czasie Nangę Parbat próbowały zdobyć dwa inne zespoły – włosko-francuski i węgiersko-amerykański, a także samotnie działający Francuz, Joel Wischnewski, który w lutym zaginął na stokach góry.

Polacy z trudem zdobywali wysokość na drodze Schella, od południowej strony góry (flanka Rupal). W dniu 27 stycznia osiągnęli 6600 m n.p.m. i tam założyli obóz 3. Tomasz Mackiewicz pozostał w obozie 3 i tam oczekiwał na okno pogodowe. Po podjęciu decyzji ruszenia w górę, Mackiewicz dotarł na wysokość 7400 metrów.

Przebieg „Drogi Schella” po stronie Rupal (fot. polakpotrafi.pl)

Przebieg „Drogi Schella” po stronie Rupal (fot. polakpotrafi.pl)

W tym roku polskiej wyprawie będzie towarzyszyła również włoska ekspedycja na Nanga Parbat w składzie: Simone Moro, David Goettler i Emilio Previtali.


Trzymamy kciuki!