W planowanej wyprawie Pik Kosmos 2014 udział wezmą członkowie Klubu Wysokosgórskiego Kraków. Klub jest samodzielną organizacją alpinistyczną zrzeszoną w Polskim Związku Alpinizmu. Pod obecną nazwą istnieje od roku 1975 i jest bezpośrednią kontynuacją wcześniejszych organizacji takich jak STTT (Sekcja Turystyczna Towarzystwa Tatrzańskiego 1903-1936), Koło Krakowskie Klubu Wysokogórskiego PTT (1936-1952), Sekcja Alpinistyczna PTTK (1952-1956) zrzeszających miłośników gór i sportu alpinistycznego.


Szczególnie silny rozwój Klubu Wysokogórskiego Kraków nastąpił w latach 1945 - 1960 na skutek intensywnego szkolenia młodzieży i instruktorów taternictwa. Ważną rolę odegrała tu grupa zwana pokutnikami" (między innymi K. Paszucha, A. Górka). Członkowie KW Kraków uczestniczyli w wielu obozach organizowanych w Alpach, na Kaukazie (1948-1965), osiągając przy tym sukcesy na skalę światową. Najlepsze wyniki osiągali K. Paszucha, C. Łapiński, S. Worwa a nieco później J. Długosz, S. Biel, A. Skoczylas, Z. Rubinowski, A. Mróz, A. Pietsh, M. Bała. Więcej o klubie przeczytasz tutaj: www.kw.kraków.pl.

Członkowie wyprawy

Wojciech Anzel

Członek Klubu Wysokogórskiego w Krakowie. Wspinał się w najróżniejszych zakątkach Europy - odwiedzał rejony sportowe w Hiszpanii, Chorwacji i Włoszech, Alpy (masywy Mt Blanc i Silvretty) oraz na Kaukazie. Stały bywalec Jury Krakowsko - Częstochowskiej oraz Tatr (latem i zimą). Miłośnik sportów górskich w ogóle - poza wspinaniem, aktywnie uprawia narciarstwo, kolarstwo górskie, biegi przełajowe oraz na orientację.
Z zawodu inżynier telekomunikacyjny - zajmuje się procedurami sygnalizacyjnymi w najnowocześniejszych sieciach komórkowych.

Wojciech Anzel

Wojciech Anzel

Jakub Gałka

Jest członkiem Klubu Wysokogórskiego w Krakowie. Uczestnik wypraw eksploracyjnych wróżne góry świata Wspinał się w Himalajach (6000 mnpm), Karakorum, Pamirze (7100 mnpm), Tien-Szan, w Andach. W czasie wyprawy do Pakistanu eksplorował dziewiczą dolinę Sathmarau w Karakorum Zachodnim gdzie zdobył szczyt Kuti Pokush oraz wytyczył nową drogę na Koti Chok (6000 mnpm, bez wierzchołka). Zdobył dwa 5-tysięczniki w Cordillera Blanca w Peru. Podczas wyprawy w góry Cordillera Apolobamba w Boliwii zdobył 3 dziewicze 5-tysięczniki i dokonał pierwszego powtórzenia wejścia na szczyt FAE3 (pierwsze polskie wejście). Wspina się w Tatrach i w innych górach Europy zarówno latem jak i zimą.

W czasie swoich podróży także fotografuje, najchętniej przyrodę i krajobraz  Zarówno zdjęcia jak i reportaże ze swoich wypraw publikował w prasie branżowej (Góry, American Alpine Journal, itp.).

Zajmuje się też muzyką. Jest skrzypkiem w Orkiestrze Kameralnej Fresco Sonare, gra na skrzypcach barokowych a także specjalizuje się w wykonawstwie muzyki folkowej, zwłaszcza celtyckiej.

Zawodowo związany jest z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

Jakub Gałka

Jakub Gałka

Katarzyna Kowalska

Grafik, malarka, wspinacz, podróżniczka, fotograf. Członkini Klubu Wysokogórskiego Kraków. Współorganizatorka wypraw eksploracyjnych i wspinaczkowych w góry wysokie. Wspinała się w Alpach, w albańskich Prokletije, w Tatrach zimą i latem, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Zawodowo związana z grafiką użytkową i artystyczną. Prowadzi własną firmę Projektowanie Graficzne Katarzyna Kowalska, której specjalnością jest szeroko pojęty design, projektowanie graficzne. Specjalistka w kreowaniu identyfikacji wizualnej firm, marek, produktów. Na swoim koncie posiada wiele udanych projektów. W wolnej chwili zajmuje się malarstwem. Twórczyni i współzałożycielka marki odzieżowej Climbe, projektującej koszulki i inne gadżety o tematyce górskiej, wspinaczkowej i podróżniczej.
Swoim talentem wspiera większość imprez wspinaczkowych, organizaowanych przez Klub Wysokogórski Kraków. Twórczyni oprawy graficznej (plakaty, banery, nadruki na koszulki itp.) na rzecz Memoriału Andrzeja Skwirczyńskiego.

Katarzyna Kowalska

Katarzyna Kowalska

Hubert Lipczyński

Mielczanin, przewodnik beskidzki. Organizator wielu wyjazdów w góry Europy. Wychowanek niskich Karpat. Przygodę z „górami wysokimi” rozpoczął zdobyciem w czerwcowych śniegach przełęczy Karb. Kilka lat później zaczął  się wspinać  w Tatrach latem (od 2009 roku)  jak i zimą (od 2010 roku). Uczestnik wyjazdów alpejskich (min. Mont Blanc, Dent Blanche, Grossglockner). Ostatnio zafascynowany biegami górskimi.

Hubert Lipczyński

Hubert Lipczyński

Bogumił Pawlak

Członek Klubu Wysokogórskiego Kraków, szczególnie związany z Sekcją Wspinaczki Wysokogórskiej. Doświadczenie wspinaczkowe zdobywał pod czujnym wzrokiem Tomasza Ręgwelskiego, a później Pawła Kopty. Zna „smak” choroby wysokogórskiej. Potrafi przepowiadać zmiany pogody na podstawie wyleczonych uszkodzeń swojego ciała. Przedkłada granit nad wapień, zimę nad lato, wiarę nad pewność. W górach szuka satysfakcji tam, gdzie nie ma przyjemności (wspinanie zimowe) i przyjemności tam, gdzie nie jest łatwo (wspinanie letnie).

Zwiedził kawałek świata podróżując autostopem, rowerem lub pieszo z plecakiem. Zarabiał pieniądze na życie w czterech walutach na dwóch kontynentach.

Z wykształcenia socjolog, jednak utrzymuje go Unia Europejska (m.in. współtworzy wnioski o dofinansowanie i uczestniczy w audytach zewnętrznych projektów współfinansowanych ze środków publicznych).
Na pytanie „Czemu się wspina?” odpowiada „A czemu oddychasz?”.

Bogumił Pawlak

Bogumił Pawlak

Piotr Picheta

Instruktor wspinaczki, podróżnik, eksplorator. Organizator  wypraw eksploracyjnych i wspinaczkowych w góry wysokie. Wspinał się: w Karakorum, w ramach wyprawy Batura Muztagh Pakistan 2011, w zachodnim paśmie Kakshaal Too [Kokszał Tau] w Kirgistanie  w 2010 r., na Kaukazie, w Górach Swaneckich, w Alpach, w albańskich Prokletije, w Tatrach zimą i latem, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Zawodowo związany z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, gdzie pracuje jako kierownik Biblioteki Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH. Posiadacz czarnego pasa (1 dan) w Oyama Karate. Twórca i współzałożyciel marki odzieżowej Climbe, której specjalnością są koszulki i inne gadżety z nadrukami o tematyce górskiej, wspinaczkowej i artystycznej.

Piotr Picheta

Piotr Picheta

Radosław Robak

Pierwsze kroki we wspinaniu stawiał przy pomocy uprzęży zrobionej z dwóch pasów harcerskich jeszcze w szkole podstawowej. Członek juniorskiej sekcji wspinaczkowej UKWS Częstochowa - tu już z prawdziwą uprzężą. W międzyczasie pokonuje pierwsze drogi w skałach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wspinał się również Tatrach (latem i zimą) oraz na Kaukazie. Od 2013 r. należy do Klubu Wysokogórskiego w Krakowie.

Piotr Picheta

Piotr Picheta