Temat jest niełatwy. Niestety Biszkek to nie Londyn, a weekendowa wycieczka do Rzymu czy Oslo to nie to samo co miesięczna wyprawa w góry Kirgistanu. Jak szukamy biletów? Ano tak jak wszyscy...

Krótka rzecz o biletach lotniczych

Krótka rzecz o biletach lotniczych

Zaczynamy od wyszukiwarek lotów, które gromadzą w jednym miejscu informacje od wielu przewoźników. Można szukać na szybko, np Kraków - Biszkek. Wyskakuje jedna możliwość - przez Moskwę. Nic dziwnego - w 2010 roku (http://kokshal2010.kw.krakow.pl/) Aerofłot zafundował chłopakom jakieś 12h kiblowania na Szeremietiewie. Tym razem podróż trwałaby ledwie 14h, ale ponad 2600 zł to jednak dość skandaliczna cena.

Kraków - Biszkek

Kraków - Biszkek

Nieco lepiej wyglądają ceny, jeśliby lecieć z Warszawy. 2000 zł w dwie strony, z limitem bagażu 25kg (+8kg podręcznego) to już całkiem niezła oferta.

Warszawa - Biszkek

Warszawa - Biszkek

Tyle zabaw z wyszukiwarką grupową. Drugą opcją, nieco bardziej szczegółową jest przeglądanie stron poszczególnych przewoźników. W tym wypadku, skupiłem się na dość często polecanych liniach Pegasus. Do Biszkeku można tymi liniami dolecieć z Berlina, Lwowa albo Moskwy.

Lot z Lwowa

Lwów - Biszkek

Lwów - Biszkek

Biszkek - Lwów

Biszkek - Lwów

183 + 209 = 392USD = 1176zł
W cenie lotu z/do Kirgistanu jest 20 kilogramowy bagaż. Dokupienie nadbagażu to 8 USD na lotnisku, lub 4,5 USD przy wcześniejszej rezerwacji. Problemem może być sam dojazd do Lwowa. Standardowa podróż do tego miasta to PKP do Przemyśla, autobus do granicy, a potem marszrutka do samego Lwowa. A trzeba jeszcze dotrzeć na lotnisko. Zapewne jakiś busem, ale możliwa opcja ostrzału artyleryjskiego, przy ewentualnej eskalacji konfliktu na Ukrainie, nie jest w tym wypadku zbyt zachęcająca.

>Lot Berlin - Schonefeld

Lot z Berlin - Schonefeld

Lot z Berlin - Schonefeld

Lot do Berlin - Schonefeld

Lot do Berlin - Schonefeld

341 euro = 1421 zł

Szybki rzut oka na dojazd do Berlina. Podróż pociągiem, wg stron PKP trwa nie mniej niż 12h (i zwykle wymaga przesiadki). Polski Bus? 8h jazdy, cena nawet 60zł w jedną stronę. Co ciekawe, system rezerwacyjny nie wybiega w przyszłość dalej niż na 23 czerwca. Logistyka znacznie mniej skomplikowana niż ze Lwowem, ale i tak pewnie najłatwiej byłoby wynająć busa.

Moskwa - Domodedovo(DME)

z Domodedova do Bishkeku da się dolecieć za ok 950 zł. Niestety, samo dostanie się do Moskwy może być wyzwaniem. Pobieżne szukając nie znalazłem nic bezpośredniego (przesiadki w Rydze lub... Wiedniu), cenie ok 800zł. Kiedy zadałem sobie trud znalezienia połączenia Aerofłotem... wyszło mi niemal 300 euro.

Pytanie tylko, czy my jeszcze lubimy rosjan, a oni nas? Chyba nie chcemy się o tym przekonać, gdy czas będzie nas gonił, a gonić nas będzie, bo tak to już jest z wyprawami wysokogórskimi. Organizowane na wiele miesięcy wcześniej, w końcowej fazie drastycznie przyspieszają i zawsze okazuje się, że o czymś zapomnieliśmy, albo że coś się zepsuło i nie działa. Trzeba być czujnym. Prawo Murphiego jest do bólu prawdziwe, bo "co ma się spierd... i tak się spierd..."


Aktualizacja 18.06.2014

Z uwagi na sytuację polityczną na Ukrainie, a także na narastającą antypatię do Rosji, a w zasadzie antypatię do potencjalnych działań wojennych, uznaliśmy, że lot rosyjskimi liniami lotniczymi może być dla nas zbyt ryzykowny. Dlatego kupiliśmy bilety od tureckich linii lotniczych.

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest również fakt, że limit wagowy głównego bagażu wynosi tutaj aż 25 kg. Napisałem „aż”, ponieważ wszystkie nasze poprzednie wyprawy zmuszane były do limitu 20 kg. Co oczywiście było niemożliwe do zrealizowania.