„Przestrzeń kosmiczna, łącznie z księżycem i innymi ciałami niebieskimi jest wolna dla badań i użytkowania przez wszystkie państwa, bez jakiejkolwiek dyskryminacji i na zasadzie równości, a sami kosmonauci powinni być uważani za wysłanników ludzkości i należy im udzielić wszelkiej pomocy w razie lądowania na obcym terytorium”.

To tylko kilka z wielu zapisów w Międzynarodowym Prawie Kosmicznym, które faworyzują nas, kosmonautów. Ten arcyciekawy zapis został uchwalony w trakcie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 1962 roku i do dnia dzisiejszego obowiązuje. Rzecz jasna, kosmos zawsze był obszarem intensywnej rywalizacji pomiędzy potęgami światowymi, które utajniały swoje projekty, nie rzadko militarne (np. przejęcie amerykańskiego laboratorium kosmicznego „Skylab” przez sowiecki „Salut-3”, wyposażony w 30 mm działko), to jednak powiedzieć musimy sobie szczerze, że panowanie nad przestrzenią kosmiczną to czysta mrzonka.

Pik Kosmos 2014 Odyseja kosmiczna z MarmotemPik Kosmos 2014 Odyseja kosmiczna z Marmotem

Kosmos, góry, czy też głębia oceanu to środowiska najmniej zbadane i zarazem najbardziej niebezpieczne, w których zawsze będziemy gośćmi. Może właśnie dlatego większość tych „rozsądnych” podpisując układ moskiewski uznała, że kosmos to wspólne dobro i powinniśmy o niego wszyscy dbać (czytaj: dbać też o kosmonautów). 

W związku z powyższym, śpieszymy donieść, że firma Marmot, kierując się szczytnymi celami ONZ-etowskiej rezolucji, mając na uwadze wspólne dobro, oraz zapis, „iż na wysokości, na której po orbitach okołoziemskich poruszają się obiekty wysłane przez państwa, nie rozciąga się już władza terytorialna żadnego państwa” postanowiła wesprzeć naszą wyprawę.


Cieszymy się, że w oczach przedstawicieli marki Marmot (Raven Outdoor) Pik Kosmos (5942 m), czyli druga pod względem wielkości gwiazda Zachodniego Kokszał Tau, i zarazem ostatnia tak wysoka i wciąż niezdobyta, doczekała się uznania w ramach konkursu Akademia Marmota z Piotrem Pustelnikiem. Mówiąc najoględniej, wygraliśmy konkurs w kategorii „alpinizm”, którego nagrodą główną jest sprzęt o wartości 3 tysięcy złotych.
To zwycięstwo, chociaż okupione tygodniami ciężkiej pracy, mnóstwem wyrzeczeń i zwichniętymi kciukami od „trzymania ich zaciśniętymi”, w znacznym stopniu uzupełni nasze kosmiczne skafandry, za co serdecznie dziękujemy firmie Raven Outdoor. O szczegółach konkursu możecie przeczytać m.in. w serwisie drytooling.com.pl, a zwycięzców w trzech kategoriach zobaczyć na łamach Portalu Górskiego.


A na zakończenie chcielibyśmy jeszcze powiedzieć, że istnieje takie prawo, które dla wszystkich jest jednakowe, bez względu na rasę, status społeczny, czy ilość sputników trzymanych w garażu. Jest to prawo ciążenia, dlatego łączmy się, pozostańmy ludźmi i pomagajmy sobie wzajemnie. Trzymajcie za nas kciuki. Warszawski kosmodrom już szykuje dla nas rakietę.