"Mówi się o Pamirze, że jest Dachem Świata. (…) Jego więźba to wysokie góry z białymi szczytami. Jego dachówki to nieokiełznana natura. Ociepleniem są mieszkający tu ludzie" - Andrzej Budnik „Kolory Pamiru”

E-pamir sponsor wyprawy
E-pamir sponsor wyprawy

Potrzeba dobrej komunikacji to chyba jedna z najważniejszych potrzeb człowieka, a jej istotę określa umiejętność przenoszenia wiadomości i uczuć. Zatem, poprawna komunikacja zmierza do wywołania tych samych uczuć, myśli, wrażeń, a wreszcie doświadczeń, jakie występują u osoby, która przekazuje wiadomości. Proste prawda? Starożytni rzymianie chyba dobrze zrozumieli tą zasadę, bowiem dość szybko ukuli powiedzenie, wciąż aktualne prawie od trzech tysięcy lat, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. A góry Pamiru – lekko naciągając interpretację, albo dość mocno to parafrazując – do złudzenia mogą przypominać rzymskie drogi. Pytanie tylko, gdzie tu jest analogia. A może w tym, że gęsta sieć powiązań udoskonalana przez lata, przekształciła rzymskie drogi w ogromny system komunikacyjny, który scalił imperium rozciągające się na tysiące kilometrów, a procesy geologiczne przez setki tysięcy lat tak sprytnie wypiętrzyły góry Pamiru, że stały się one punktem centralnych jednych z najwyższych gór Azji? Jest analogia, prawda?

Wszystkie drogi prowadza do Pamiru fot. J&D GałkaWszystkie drogi prowadza do Pamiru fot. J&D Gałka

Ktoś mógłby powiedzieć, nie rozumiejąc w pełni istoty przekazu, że to dość pokrętna logika, i pewnie zgodziłbym się z nim, gdy nie jeden zasadniczy szczegół. Góry Pamiru naprawdę pełnią funkcję węzła orograficznego, a więc są punktem centralnym od którego rozchodzą się, albo do którego schodzą się jedne z najwyższych gór: Hindukusz, Karakorum, Kunlun, oraz góry systemu ałajskiego, łączącego się z Tienszanem (czyli pośrednio również z naszym Zachodnim Kokszał Tau).


Wszystkie drogi prowadza do Pamiru fot. J&D GałkaWszystkie drogi prowadza do Pamiru fot. J&D Gałka

Wszystkie drogi prowadza do Pamiru fot. J&D GałkaWszystkie drogi prowadza do Pamiru fot. J&D Gałka


Góry Pamiru są zatem swoistą siecią grzbietów, grani, zworników, szlaków, które niczym rzymskie drogi, z odległych krain ściągają w punkt centralny inne wielkie grupy górskie, a tym samym losy związanych z nimi ludzi. No bo czymże byłyby góry, gdyby nie było ludzi? Kto opisałby ich piękno i surowość? Chyba nikt, i może właśnie dlatego wciąż i niezmiennie powtarzam te same słowa, że „tyle nam ofiarowano, ile jesteśmy wstanie zapamiętać”.
Z wielką przyjemnością, i mając już za sobą wstęp poświęcony górom Pamiru, chciałbym przedstawić Wam naszego sponsora wyprawy, który z wielkim zaangażowaniem włączył się w organizację naszej wyprawy na granicę kosmosu. Mowa oczywiście o firmie E-Pamir, która wzorując się na potężnej grupie górskiej, aspiruje do miana punktu centralnego na mapie szlaków wszystkich ludzi związanych z górami. To właśnie w sklepach E-Pamiru zaczyna się górska przygoda, no bo przecież bez odpowiedniego wyposażenia nie sposób jechać w odlegle krainy, prawda?

Wszystkie drogi prowadza do Pamiru fot. J&D Gałka
Wszystkie drogi prowadza do Pamiru fot. J&D Gałka

Cieszymy się, że chłopaki z E-Pamiru entuzjastycznie przyjęli naszą propozycję dołączenia do organizacji wyprawy Pik Kosmos 2014, tym bardziej, że sami od wielu lat podróżują i uczestniczą w wielkich projektach. Na potwierdzenie tych słów możemy jeszcze przywołać staro indiańskie przysłowie, które mówi, że: „aby można było ocenić drugiego człowieka, trzeba przejść przez góry i doliny, które on przejść musiał”, a chłopaki z E-Pamir, na czele z naszym klubowym kolegą Markiem Wielgusem (Klub Wysokosgórski Kraków), współwłaścicielem sklepów E-Pamir, nie jedne góry i doliny deptali, i nie jeden hak wbili w granitowe ściany. Są zatem kompetentni, żeby z całą mocą docenić nasz projekt, za co im dziękujemy i polecamy się na przyszłość.

Sklep Górski E-PamirSklep Górski E-Pamir

________________________________________
Post scriptum
Wszystkich zainteresowanych sklepami górskimi E-Pamir odsyłamy na ich stronę www.e-pamir.pl, a także do sklepów stacjonarnych, które znajdują się na:
1. ul. Smoleńsk 21, 31-108 Kraków
2. ul. Paderewskiego 40, 25-502 Kielce