Rosjanie nadal czekają na poprawę pogody w C4 na wysokości 7150 m. Obecnie nadal tam szleje wiatr. Jest to też czas kiedy nad Himalaje nadciąga monsun i należy się spodziewać coraz silniejszych opadów śniegu. Widać, zespól rosyjski postanowił zawalczyć.

Trzymamy za nich kciuki, bo nie jest ani łatwa, ani równa walka.

Czekamy na wiadomości od nich.

Tomek Mackiewicz prosi o wsparcie finansowe.

Czapkins, fot: facebook.com

Czapkins, fot: facebook.com

https://wspieram.to/czapkins

Koszty wyprawy niestety się nie domknęły, ale z Waszą pomocą jest na to szansa.

Po wszystkich perypetiach i bardzo medialnych wiadomościach o konflikcie, wykluczeniu z zespołu, nie byłoby dobrze gdyby tylko to pozostało w pamięci.

Wyprawa bardzo trudna, zakończona ogromnym sukcesem.

Miałam okazję rozmawiać z Tomkiem parę dni temu. Jak powiedział, wyszli tak wysoko tylko dzięki temu, że stanowili tak zgrany i dopasowany duet.

Po wypadku, Eli sprowadzała go bardzo długo. Niosła dwa plecaki, torowała, opiekowała się nim. Szukała kolejnych, stabilnych mostów śnieżnych.

Po upadku, Tomek był obolały, bardzo zmęczony i przemarznięty. W szczelinach jest o wiele zimniej niż na zewnątrz. Upadek wiąże się z wpadnięciem do przenikliwego zimna, bólem i strachem.

Eli pomogła na kilku ostatnich metrach... ale te metry uratowały życie Tomka.

Elizabeth była gimnastyczką artystyczną, jest drobniutką, delikatną dziewczyną, która wykonała niewyobrażalnie ciężką pracę.

Konflikt z Daniele, ich racje, czy rozliczenia nie są naszą sprawą i nie byłoby dobrze, gdyby stały się tym o czym będzie się mówić.

Teraz jest ważne, żeby Tomek wrócił bezpiecznie do kraju, a co za rok? To się pewnie okaże.

Wyprawy włoska Daniele Nardi, Alex Txikona z Pakistańczykami i Irańska utknęły w bazie.

Wczoraj Mahmood Hashemi napisał, że życie bazowe kwitnie. Trwają niekończące się rozmowy o Nanga Parbat, planach i marzeniach na przyszłość.

Mglisto, śnieżnie i okropnie zimno. Ale humor ich nie opuszcza.

Mają przysłać specjalnie dla nas sympatyczne zdjęcie. No to czekamy na nie Emotikon smile Też zobaczymy jakie tam nastroje panują.

Małgorzata Klamra