W czwartek wspinacze na Nanga Parbat dotarli do obozu pierwszego. Jak informuje portal altitudepakistan, złe warunki zmusiły wspinaczy do powrotu już w drugim dniu po wyjściu z BC. Zgodnie z przewidywaniami ostatnia śnieżyca znacznie zmieniła warunki na drodze Kinshofera. Na chwilę obecną wszyscy członkowie wyprawy są powrotem w BC.

Daniele Nardi i Alex Txikon wypatrują kolejnego okna pogodowego by spróbować ataku szczytowego. Co do Irańczyków, wydaje się, że zespół podjął decyzję o wycofaniu się z próby zdobycia szczytu.

fot: facebook.com

fot: facebook.com

Igone Mariezkurrena cytuje irańską wyprawę z BC: „Uważamy, że górę przykrywa gruba warstwa śniegu, która powstała podczas ostatnich opadów. Wspinaczka w takich warunkach jest bardzo niebezpieczna. Ponadto informacje, jakie otrzymujemy z naszego kraju, wskazują, że pogoda nie poprawi się w najbliższym czasie. Dlatego uważamy, że tym razem nie uda się zdobyć szczytu.”

Tymczasem Simone Moro i Tamara Lunger, którzy biorą udział w wyprawie na Manaslu z powodu złych warunków pogodowych również prebywają w BC.

Paweł Guzek