Ruszyła międzynarodowa zbiórka na zimową wyprawę na K2 Denisa Urubko. Razem z Denisem w roli kierownika wyprawy wyruszą: Artiom Braun i Dmitrij Siniew z Rosji, Adam Bielecki oraz Alex Txikon z Kraju Basków.

{youtube}gHw55K4ByOA{/youtube}

"Nazywam się Denis Urubko - jestem profesjonalnym sportowcem, alpinistą, pisarzem i dziennikarzem. Całe moje dorosłe życie polegało na uprawianiu profesjonalnego alpinizmu, poświęciłem temu 24 lata. Jak każdy profesjonalny sportowiec, przez cały czas ustawiałem sobie poprzeczkę wyżej i wyżej, aby być coraz szybszym, lepszym i silniejszym.

{youtube}XKFB0Uz00bY{/youtube}

W tym roku podczas wyprawy na trzeci najwyższy szczyt świata Kanczendzonge (8586m) udało mi się stworzyć międzynarodowy zespół, który świetnie poradził sobie z tym wyzwaniem. Teraz razem z Alexem Txikonem, Adamem Bieleckim, Artiomem Brownem i Dmitrijem Sinevem pragniemy zrealizować kolejny wielki projekt – wyprawę na niezdobyty do tej pory zimą szczyt K2 (8611m). To drugi nie zdobyty zimą ośmiotysięcznik na świecie.

Chcemy zrealizować postawiony sobie wcześniej cel, gdyż nasz team jest już prawie gotowy. Ja, Adam Bielecki i Alex Txikon znaleźliśmy sponsorów.

Teraz potrzebujemy pomocy, aby zebrać niezbędne pieniądze dla dwóch pozostałych członków wyprawy.

Jako lider wyprawy mam duże doświadczenie we wspinaczce wysokogórskiej, ale potrzebuję jeszcze dwóch osób, którym mógłbym powierzyć swoje życie i którzy zrobią to samo.

Razem stworzymy jeden silny zespół!"- Denis Urubko

Prawdopodobna droga po wyjściu na pólnocno-wschodnią grań. 1 – Żebro Abruzzi. 2 – Amerykanie 1978. 3 – Polacy 1976 (fot. montagna.tv)

Prawdopodobna droga po wyjściu na pólnocno-wschodnią grań. 1 – Żebro Abruzzi. 2 – Amerykanie 1978. 3 – Polacy 1976 (fot. montagna.tv)

Denis w jednym z wywiadów powiedział, że wyprawa nie będzie wspinać się w stylu alpejskim. Styl będzie tradycyjny, z zakładaniem lin poręczowych i czterech – pięciu obozów.

Denis Urubko ogłosił pondato, że zimowy atak na K2 będzie miał miejsce od strony północnej. Nową drogą z lodowca K2 alpiniści zamierzają osiągnąć północno-wschodnią grań, przebytą przez Polaków w 1976 roku i Amerykanów w dwa lata później. Od Ramienia K2, gdzie stanąć ma czwarty obóz, wyprawa ma poprowadzić nowy wariant – na prawo od linii wybranej przez Chrobaka i Wróża w 1976 r.

Wyprawę można wspierać TUTAJ

Jak mówi Denis: Pomagając stajesz się częścią tej wyprawy!

źródło: indiegogo.com, montagna.tv, wspinanie.pl