12 kwietnia 1980 roku w St. John's w Nowej Fundlandii Terry Fox – kanadyjski student i lekkoatleta - rozpoczyna bieg w poprzek ziem kanadyjskich od symbolicznego zanurzenia swej protezy nogi w falach Oceanu Atlantyckiego.

TERRY FOX – ZWYCIĘZCA MIMO PRZECIWNOŚCI

Marathon of Hope – bo tak właśnie nazwał swój bieg jeden z największych bohaterów narodowych Kanady – był przełomowym momentem w budowaniu świadomości społecznej, jak i perfekcyjną metaforą długotrwałej, ciężkiej, niestety wciąż niejednokrotnie bezlitosnej, walki natury ludzkiej z rakiem. Terry Fox przegrał tę walkę - zmarł 9 miesięcy później.

Symbolika wydarzenia

W dobie XXI wieku, gdy komplikacje nowotworowe masowo zalewają współczesny świat, heroiczny wyczyn Terry Fox’a – 5373 km w 143 dni - nabiera jeszcze większej rangi, a duma z jaką każdego dnia przemierzał dystans klasycznego maratonu stale inspiruje ludzi na całym świecie.

8000KM ACROSS CANADA

8000KM ACROSS CANADA

Wielu z nich, decyduje się przebiec ten zabójczy dystans ze zwykłej potrzeby ducha - dla upamiętnienia kogoś bliskiego, do poznania samego siebie, czy stania się lepszym człowiekiem. Jednym z nich jest Jakub Muda.

8000KM ACROSS CANADA – "NAJDŁUŻSZE" MARZENIE NA ŚWIECIE

Legendarny maraton w poprzek ziem kanadyjskich - od wybrzeża Pacyfiku aż po brzegi Atlantyku – to dla ludzkiego organizmu wyzwanie ekstremalne, niejednokrotnie wymagające przełamania granic wytrzymałości fizycznej, jak i tej psychicznej.

Trasa przechodząca przez wszystkie prowincje kanadyjskie, wymaga od naśladowców Terry Fox’a wielkich zdolności adaptacyjnych, silnej woli i wielkiej motywacji.

Epicka podróż

200 maratonów, o łącznej długości 8000 kilometrów... Taki cel postawił przed sobą Jakub Muda – kanadyjski chemik polskiego pochodzenia, podróżnik oraz poszukiwacz przygód. Jego symboliczny marsz rozpocznie się 7 stycznia 2015 roku w Clover Point, Victoria - miejscu znanym jako Mile 0 Trans Canada Highway.


8000km Across Canada

8000km Across Canada

Trasa maratonu będzie przebiegać głównie wzdłuż Trans Canada Trail, z drobnymi zmianami na wysokości Calgary oraz Toronto. Zgodnie z założeniami, wyprawa powinna zakończyć się po 8 miesiącach w Cape Spear, St. John’s, w najdalej wysuniętym na wschód punkcie Kanady.

GRANICE LUDZKIEJ WYTRZYMAŁOŚCI

Ekstremalne warunki atmosferyczne

Na przestrzeni 8 miesięcy podróży trzeba być gotowym na absolutnie skrajne warunki klimatyczne. W pierwszym etapie, zimą w Górach Skalistych i preriach, temperatury spadają nawet do - 40°C. W dalszej części wyprawy – Krainie Wielkich Jezior, Górach Appalachach czy prowincjach nadatlantyckich – Jakub Muda musi spodziewać się ponad 40 stopniowych upałów i susz, powszechnych w porze letniej. Ciężko sobie wyobrazić przetrwanie nawet kilku godzin w tak ekstremalnych warunkach – a co dopiero pokonanie 42km każdego dnia?!

Świadomość niebezpieczeństw, chorób i kontuzji

Samodzielny charakter przedsięwzięcia, brak jakiegokolwiek zespołu pomocniczego czy zaplecza medycznego – to wszystko potęguje trudności pokonywania etapów wyprawy w różnych warunkach terenowych. Odcinki trasy, które należy przemierzać w nieskażonej ludzką ręką dziczy, są dowodem niespotykanej odwagi każdego, kto decyduje się ją pokonać. Liczne kontuzje oraz choroby są w tym wypadku nieuniknione.

8000km Across Canada

8000km Across Canada

Jednak pomimo masy niebezpieczeństw, ogromnego ryzyka, wkalkulowanego bólu, wylanego potu i łez, światu co pewien czas ukazują się kolejni "bohaterowie nadziei".

WYPRAWA KANADYJSKIEGO CHEMIKA

Goals and intentions

Jednym z głównych założeń wyprawy Jakuba Mudy - 8000km Across Canada - jest promocja szczytnej idei rozwoju technologii oraz popularyzacji nauk ścisłych, głównie chemii. Ponadto, poszukiwacz przygód polskiego pochodzenia stawia przed sobą również cele osobiste, jak sam mówi:

"Wierzę, że nie ma rzeczy niemożliwych. Wszystko jest możliwe. Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu. Chciałbym pokazać, że każdy może pokonać swoje słabości. Pokazać, że walcząc z nimi możemy zrealizować swoje marzenia... Podczas trwania wyprawy, planuję również zbierać pieniądze na dokończenie dwóch kierunków studiów – chemii i matemtyki - na światowej klasy uniwersytecie w Montrealu, które będą kolejnym krokiem zbliżającym mnie do pracy w Canadian Space Agency i realizacji największego marzenia - lotu w kosmos."

Zgodnie z ideą Marathon of Hope, w trakcie wyprawy organizowane będą akcje charytatywne, happeningi związane z popularyzacją krwiodawstwa, czy promocją ruchu na świeżym powietrzu. Terminy imprez będą zbieżne z kluczowymi dla działalności charytatywnej datami w roku, takimi jak Światowy Dzień Krwiodawcy, Godzina dla Ziemi, Światowy Dzień Serca, Międzynarodowy Dzień Jazzu czy Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Relacja z wyprawy

Przebieg wyprawy będzie kompleksowo relacjonowany za pośrednictwem strony internetowej www.8000kmAcrossCanada.com na której znajdą się obszerne fragmenty video, zdjęcia oraz informacje na temat aktualnego etapu podróży.

Pod podanym wyżej adresem, Jakub będzie też na bieżąco uaktualniał dziennik wyprawy, którego fragmenty znajdą się również na naszych na portalach społecznościowych – Facebook, Youtube, Google+.