Każdy z nas marzy o wspaniałej podróży w nieznane, ale niewielu podejmuje się takiego wyzwania jakie Jakub Muda postanowił urzeczywistnić i już 7 stycznia 2015 roku rozpocznie się jego wielka wyprawa „8000 km Across Canada” – ośmiomiesięczna piesza wędrówka , w której pokona dystans 8000 km, od wybrzeża Pacyfiku po Atlantyk.

8000 km Across Canada

8000 km Across Canada

Jakub jest chemikiem i miłośnikiem przygód, ale przede wszystkim człowiekiem, który uważa, że „niemożliwe nie istnieje”. W związku ze swoim zamiłowaniem do podróży podjął decyzję o wyruszeniu w samotną wyprawę, w której będzie musiał zmierzyć się z granicami własnej wytrzymałości oraz stawić czoła ekstremalnym warunkom. Jakub jest w trakcie intensywnych przygotowań do wyprawy – ćwiczy na siłowni, biega, treniuje z ekwipunkiem, pracuje z trenerami, psychologiem sportowym, dietetykiem oraz innymi specjalistami.

8000 km Across Canada

8000 km Across Canada

Trasa będzie przebiegać głównie wzdłuż Trans Canada Trail, rozpocznie się w w Clover Point, Victoria – miejscu znanym jako Mile 0 Trans Canada Highway i zgodnie z założeniami zakończy się po około 8 miesiącach w Cape Spear, St. John’s, najdalej wysuniętym na wschód punkcie Kanady. Inspiracją do wyboru tej trasy jest historia Terry Fox’a – kanadyjskiego studenta i lekkoatlety, który w 1980 roku, z protezą jednej nogi, przebiegł przez Kanadę i pokonał dystans 5373 km w 143 dni zmagając się także z chorobą nowotworową. Był to wyczyn do tego stopnia niezwykły, że Terry jest uznawany za jednego z największych bohaterów narodowych Kanady. Dziś „Marathon of Hope”  – bo tak właśnie nazwał swój bieg – jest uważany za symbol długotrwałej, ciężkiej, niestety wciąż niejednokrotnie bezlitosnej, walki natury ludzkiej z rakiem. Terry Fox przegrał tę walkę - zmarł 9 miesięcy później.

8000 km Across Canada

8000 km Across Canada

Jakubowi również przyświeca cel – jest to promocja szczytnej idei rozwoju technologii oraz popularyzacji nauk ścisłych, głównie chemii. Oprócz tego osobiste cele i motywacje:

Wierzę, że nie ma rzeczy niemożliwych. Wszystko jest możliwe. Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu. Chciałbym pokazać, że każdy może pokonać swoje słabości. Pokazać, że walcząc z nimi możemy zrealizować swoje marzenia... Podczas trwania wyprawy, planuję również zbierać pieniądze na dokończenie dwóch kierunków studiów – chemii i matematyki - na światowej klasy uniwersytecie w Montrealu, które będą kolejnym krokiem zbliżającym mnie do pracy w Canadian Space Agency i realizacji największego marzenia - lotu w kosmos.

8000 km Across Canada

8000 km Across Canada

Czy te motywacje wystarczą, aby pokonać trasę? Na przestrzeni 8 miesięcy Jakub musi być przygotowany na skrajnie ekstremalne warunki klimatyczne. W początkowym etapie wyprawy, będzie zmagał się z zimą w Górach Skalistych i na Preriach, gdzie temperatura spada nawet do -40°C. Z kolei w dalszej części ekspedycji - Krainie Wielkich Jezior, Górach Appalachach czy prowincjach nadatlantyckich – będzie musiał poradzić sobie z odwrotną sytuacją, 40 stopniowymi upałami i suszami. Warto jeszcze raz podkreślić, że Jakub będzie zdany sam na siebie. Nie posiada zespołu pomocniczego czy zaplecza medycznego, a trasa przebiega w większości przez dzikie tereny, oddalone od miast.

Oprócz marszu, Jakub zadbał, aby zachować ideę „Marathon of Hope”. W trakcie wyprawy organizowane będą akcje charytatywne, happeningi związane z popularyzacją krwiodawstwa, czy promocją ruchu na świeżym powietrzu. Terminy imprez będą zbieżne z kluczowymi dla działalności charytatywnej datami w roku, takimi jak Światowy Dzień Krwiodawcy, Godzina dla Ziemi, Światowy Dzień Serca, Międzynarodowy Dzień Jazzu czy Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Wyprawa już od momentu planownania jest na bieżąco relacjonowana za pośrednictwem strony internetowej www.8000kmAcrossCanada.com, na której znajdują się zdjęcia oraz informacje na temat aktualnego etapu przygotowań. Pod podanym wyżej adresem, Jakub będzie też na bieżąco uaktualniał dziennik wyprawy, którego fragmenty znajdą się również na portalach społecznościowych – Facebook, Youtube, Google+.