Namaste! Witajcie! W sierpniu 2015 roku ruszamy do Nepalu - celem wyprawy będzie piesze przejście Wielkiego Szlaku Himalajskiego. Podążać będziemy ze wschodu na zachód Nepalu trawersując 1700 km pasma Himalajów Nepalu. Poruszać będziemy się po tzw. High Route, czyli wysokogórskim wariancie Wielkiego Szlaku Himalajskiego.

Na naszej stronie znajdziecie sporo informacji o szlaku, Himalajach i o naszej wyprawie - aktualne relacje, fotoreportaże, galerie fotografii, najnowsze wiadomości z przygotowań do wyjazdu oraz z pokonywania kolejnych etapów Szlaku. Zbudowaliśmy też dział o idei, historii i kodeksie dobrych praktyk Wielkiego Szlaku Himalajskiego. Staramy się, aby strona zawierała jak najwięcej informacji, dlatego stale będzie rozbudowywana o nowe działy. Warto śledzić na bieżąco nasz newsletter i FB (https://www.facebook.com/wielkiszlakhimalajski).

Wielki Szlak Himalajski 2015-2016

 

Wielki Szlak Himalajski 2015-2016

W trakcie wyprawy, w zakładce zawierającej mapę z naszą aktualną lokalizacją będziecie mogli śledzić on-line postęp wyprawy, a raz na kilka dni przekażemy Wam relację z kolejnych etapów wędrówki.

Podstawowe informacje na temat wyprawy:

Kto: Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski (Malina). Dwuosobowy zespół działający samodzielnie, bez wsparcia tragarzy, przewodników i kucharzy.

Kiedy: Ruszamy w połowie sierpnia 2015 roku. Nasza wędrówka potrwa około 130 dni, powrót do Polski planujemy w pierwszych dniach stycznia 2016.

Gdzie i jak: Trasa przebiega przez Himalaje Nepalu. Wędrować będziemy ze wschodu na zachód. Trasa jaką planujemy przebyć mierzy około 1700 km.Kolorem czerwonym zaznaczona jest wysokogórska trasa Wielkiego Szlaku Himalajskiego.

Wielki Szlak Himalajski 2015-2016

 

Wielki Szlak Himalajski 2015-2016

*Wielki Szlak Himalajski*

Wielki Szlak Himalajski jest jednym z najdłuższych i najwyżej położonych szlaków pieszych na świecie. Prowadzi pod najwyższymi szczytami świata, przez odległe osady, zielone doliny oraz suche płaskowyże. Odcinek nepalski zaczyna się w dystrykcie *Taplejung* na wschodzie kraju a kończy na zachodzie, w dystryktach *Humla* i *Darchula*. W kierunku wschodnim szlak prowadzi dalej przez *Tybet*, *Indie* i *Birmę* a w kierunku zachodnim przez *Tybet*,*Indie* i *Pakistan*.

Nepalska część szlaku podzielona jest na 10 odcinków o przeciętnej długości 2-3 tygodni marszu każda. Trasy można pokonywać kolejno po sobie lub niezależnie od siebie. Poza tym, każdy z 10 odcików łączy się z wieloma pobocznymi trasami o różnym stopniu trudności i czasie przejścia – niektóre wymagają sprzętu campingowego, inne można pokonać nocując i żywiąc się w skromnych hotelikach zwanych teahouses. Różnorodność i liczba tras trekkingowych sprawiają, że każda z części *Wielkiego Szlaku Himalajskiego* stanowi atrakcyjną propozycję dla amatorów trekkingów.

Turyści wybierający się na Wielki Szlak Himalajski mają do wyboru dwie trasy: trasę górską prowadzącą przez wyższe partie górskich pasm, na wysokości pomiędzy 3000 i 5000 m.n.p.m. i jej główną atrakcję stanowią zapierające dech w piersiach widoki górskich szczytów. Natomiast trasa dolna, zwana również szlakiem kulturowym, wiedzie przez małe wioski i osady i daje możliwość zapoznania się z tradycją i kulturą różnych grup etnicznych Nepalu.

High Route

Szlak ma długość około *1700 km* i prowadzi przez niesamowite, wysokogórskie krajobrazy oraz jedne z bardziej odległych geograficznie osad ludzkich, w których życie toczy się jak przed wiekami.Trasa górska wiedzie przez wysokie przełęcze (*6146 m.n.p.m.* w najwyższym punkcie trasy) a czas potrzebny na pokonanie całej trasy to około 150 dni. Trasa wymaga odpowiedniego wyposażenia wspinaczkowego oraz przygotowania kondycyjnego, jak również doświadczenia w trekkingu w górach wysokich czy wspinaczce. Ze względów bezpieczeństwa, w wyższych partiach szlaku rekomenduje się skorzystanie z usług lokalnego przewodnika górskiego. Namiot, żywność i sprzęt do gotowania są niezbędne na większości trasy.Początek trasy górskiej znajduje się w pobliżu *Kangczendzonga Base Camp* a koniec w miejscowości *Hilsa*, na granicy tybetańsko-nepalskiej, w dystrykcie *Humla* na zachodzie *Nepalu*.

http://wielkiszlakhimalajski.pl/
https://www.facebook.com/wielkiszlakhimalajski