Tego jeszcze w historii BNWS nie było.

Sowiogórskie biegi odbywały się w różnych warunkach, ale nigdy przeprowadzenie zawodów nie stanęło pod znakiem zapytania, a tak właśnie było w niedzielny poranek w Ludwikowicach Kłodzkich. Ogólnopolskie i kilkudniowe załamanie pogody nie ominęło Gór Sowich - na kilka godzin przed biegiem trasą biegu płynęły potoki wody, na szczycie mieliśmy górskie jezioro i zerową widoczność, możliwość wjazdu zaopatrzenia na metę powoli stawała się loterią, wiatr łamał gałęzie, a deszcz wciąż padał i padał. W związku z tym organizatorzy podjęli decyzję o skróceniu trasy i wyznaczeniu mety pod schroniskiem „Orzeł”, gdzie pierwotnie zaplanowano premię górską i pomiar czasu. Wszyscy zawodnicy zostali natychmiast powiadomieni o warunkach i zmianach, ale mimo tych kłopotów ogromna większość z nich stawiła się na starcie i pobiegła w górę...

Dla wszystkich, którzy w niedzielę wystartowali, ale również dla tych, którzy bieg przygotowali będzie to na pewno impreza wspominana bardzo długo. Organizatorzy wystosowali również komunikat do tych, którzy nie dotarli na start: przewidziane dla nich pakiety startowe zostaną wysłane pocztą.
Jeśli chodzi o aspekt sportowy, to – jak zwykle pod Wielką Sową – miał się kto ścigać i było co i kogo podziwiać. Po wyczerpującym finiszu i podbiegu pod schronisko pierwszy na mecie zameldował się Sylwester Lepiarz, a chwilę po nim jego odwieczny rywal Piotr Jaśtal. Trzeci był Roman Adamovich.
Walka wśród kobiet również była bardzo zacięta, a bieg wygrała Martyna Masłowska, minimalnie wyprzedzając ubiegłoroczną triumfatorkę Annę Ficner. Trzecie miejsce wywalczyła Iwona Wicha.
W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce zajęli zawodnicy teamu Mad Runners. Na drugim miejscu mieliśmy Świeradów-Zdrój Górskie Uzdrowisko, a na trzecim Klub Biegacza Kąty Wrocławskie.
Wyniki tegorocznego BNWS: https://wyniki.datasport.pl/results4048/indexnew.php
W ramach 14. Boxmet Biegu na Wielką Sowę rozegrano też kolejne Mistrzostwa Polski Lekarzy w biegu alpejskim.
Za rok jubileuszowa, piętnasta edycja biegu, ale w tym roku jeszcze sporo biegania w Gminie Nowa Ruda przed nami. 11 listopada Górski Bieg Niepodległości, a 19 listopada finał Ligi Biegów Górskich Attiq i Półmaraton Górski „Orzeł”!

mat. pras. Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda