"Moc Niedźwiedzia" IV Bieg Śnieżnej Pantery

Kategoria: Biegi górskie / Polska

10 marca będzie specjalny dla największych mieszkańców Babiogórskiego Parku Narodowego. Dla niedźwiedzi bowiem pobiegną uczestnicy podczas czwartej edycji Biegu Śnieżnej Pantery. Wydarzenie jest wyjątkowe, ponieważ każdego roku bieg górski jest dedykowany innemu drapieżnikowi. Głównymi bohaterami poprzednich lat były już tytułowa pantera, ryś oraz wilk.

Zwierzęta te są nie tylko symbolem poszczególnych edycji, ale to na ich ochronę zbierane są środki finansowe. Trasa biegu wynosi 21 km i przebiega na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego. Limit uczestników to 130 osób.

O wyjątkowości marcowego spotkania świadczy również fakt, że wydarzenie to nie ma charakteru zawodów, lecz towarzyskiego spotkania biegaczy kochających obcować z naturą. Bieg jest zatem darmowy, nie ma pomiaru czasu, koszulek, medali i nagród. Zwycięzcą jest każdy, kto dotrze na metę i dzięki swojej miłości do biegania wesprze finansowo ochronę tych niezwykłych zwierząt. Za zebrane środki zostaną zakupione videopułapki umożliwiające monitorowanie niedźwiedzi w naturalnym środowisku, nie naruszając ich spokoju.

"Moc Niedźwiedzia" IV Bieg Śnieżnej Pantery

Warto napisać słów kilka o tych niezwykłych stworzeniach. Niedźwiedź brunatny to największy polski ssak drapieżny, sięgający nawet do 2,5 m. W naszym kraju jedynymi rejonami, gdzie zamieszkuje jest Beskid Żywiecki, Sądecki, Niski, masyw Babiej Góry, Tatry oraz Bieszczady. Z powodu migracji można je również spotkać w innych częściach Karpat. Liczba osobników wynosi jedynie 100-120, dlatego gatunek ten jest objęty ochroną. Jako jeden z 3 drapieżników. Ich siedliskami są przede wszystkim obszary leśne, niekiedy tereny otwarte. Najważniejsze dla ich jest zapewnienie sobie i młodym schronienia w terenach trudno dostępnych, bezludnych, gdzie zaznają spokoju w okresie snu zimowego. Zwierzęta prowadzą samotny tryb życia. W pary łączą się podczas krótkiego okresu godowego na przełomie maja – czerwca. Pomimo swojej masywnej budowy ciała mogą poruszać się bardzo szybko i cicho, a biegnąc w galopie osiągają prędkość do 65 km/h. W zimie zapadają w sen zimowy w tak zwanych gawrach. Gawry mogą być wykorzystywane rok po roku. Najlepsze warunki na gawrę stwarzają jaskinie, wykroty, nory wykopane w ziemi, wypróchniałe pnie drzew czy gęste młodniki. Wnętrze gawry wyścielone jest mchem, ściółką, suchą trawą oraz świeżymi gałęziami. Podczas snu temperatura ciała obniża się do 29 stopni. Sen w każdej chwili może być przerwany, a jego długość zależy od lokalizacji geograficznej oraz od kondycji fizycznej osobnika. W Karpatach jest to zwykle około 3,5 miesiąca. Młode przychodzą na świat w gwarach, zwykle od stycznia do marca. Najczęściej rodzą się 2- 3 nagie i ślepe noworodki, są niewielkie, ważą około pół kilograma i mają około 25 cm długości. Rozwój niedźwiadków jest bardzo szybki, karmione są mlekiem matki przez około 1,5 roku, ale już po 5 miesiącach zjadają różnorodny pokarm. Z matką zostają 2- 3 lata, dojrzałość płciową osiągają w wieku 4 – 6 lat, a rosną aż do około 11 roku życia. Na wolności dożywają 30 lat, a w niewoli nawet do 50 lat.

"Moc Niedźwiedzia" IV Bieg Śnieżnej Pantery

Piękno niedźwiedzi urzekło organizatorkę, Joannę Kowalczyk. Bieg Śnieżnej Pantery powstał z miłości do środowiska naturalnego, w którym żyją nasi czworonożni bracia. Joanna prowadzi blog Bieganizm- o bieganiu po górach i kuchni roślinnej, o którym już pisaliśmy w ubiegłym roku. Postanowiła ona odłożyć na drugi plan sportową rywalizację i walkę o jak najleszy czas, aby skupić się na przeżywaniu każdej przebiegniętej chwili wśród naszej niezwykłej, surowej polskiej przyrody i jej ochrony.

Z kim się widzimy? Zapisy na stronie Biegu Śnieżnej Pantery

Izabela Janaszek

Źródła:
www.biegsnieznejpantery.pl
www.bieganizm.com
www.bgpn.pl

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10146
  • Odsłon artykułów: 28540103
  
  ';