Wielkie emocje, zacięta rywalizacja – udany debiut Sztafety Górskiej!

Kategoria: Biegi górskie / Polska

W minioną sobotę w Kudowie - Zdroju odbyła się pierwsza edycja Sztafety Górskiej. W imprezie wystartowało 112 zespołów oraz ponad 100 zawodników na dystansie Solo. W rywalizacji zespołowej zwyciężył zespół z Czech: SPA SCALIANO / XC / LIFE TEAM, przed Inov-8 oraz zespołem Dacza turysty i biegacza. Rywalizację Pań wygrał zespół Salomon Suunto Team.

Sztafeta Górska to przede wszystkim rywalizacja zespołowa, na której wynik składały się inywidualne czasy zawodników na danym etapie. Do pokonania było w sumie ponad 70 km. Co więcej odcinki nie były wcale równe, najdłuższy wynosił ponad 29 km, a najkrótszy niespełna 22 km. Zróżnicowana była też ilość przewyższeń na poszczególnych zmianach sztafety. Start wymagał więc nie tylko przygotowania sportowego, równego zespołu, ale też taktyki.

Sztafeta Górska

Od kilku tygodni wiadomo było, że udział w zawodach zapowiedziały najlepsze polskie i czeskie zespoły, co dodatkowo zwiększało atrakcyjność imprezy. Gośćmi specjalnymi zawodów byli: Tom Owens i Holly Page, którzy dołączyli do zespołów Salomona.

Zawodnicy wystartowali punktulanie o godzinie 7, a tempo pierwszych kilometrów nie pozostawiało złudzeń, że będziemy świadkami świetnej rywalizacji. Pierwszy, bezsprzecznie najtrudniejszy etap najszybciej pokonał Tom Owens z zaspołu Salomon Suunto, który w strefie zmian pojawił się z dwuminutową przewagą nad Kamilem Leśniakiem z Teamu Inov-8. Tuż po nim pojawił się Rafał Klecha z Daczy turysty i biegacza. W rywalizacji Pań świetnie pobiegła Holly Page, która przekazała zmianę Natalii Tomasiak na szóstej pozycji Open.

Drugi, równie techniczny, ale nieco krótszy etap biegu był tak samo zacięty jak pierwszy. Czołówka biegła blisko siebie, a niesamowitą formę pokazał czeski biegacz Dominik Sadlo, który wyprowadził swoją sztafetę z czwartej na drugą pozycję. Pierwszy na stefę zmian przybiegł jednak Bartek Przedwojewski z Salomon Suunto Team, który miał nad Dominikiem 3 minuty przewagi. Walka o pierwsze miejsce zapowiadała się więc niesamowicie. W zespole Salomona na ostatnią zmianę wyruszył Robert Faron, który w ostatniej chwili zastąpił w sztafecie Pawła Dybka, w zespole czeskim na trasę ruszył Pavel Brydl, jeden z najlepszych czeskich biegaczy górskich. Wydawało się, że Panowie rozegrają walkę o zwycięstwo między sobą. Kolejne sztafety: Dacza turysty i biegacza oraz Inov-8 miały już stratę kilkunastominutową. Jednak odpowiednio Tomasz Koczwara i Wojtek Probst wyruszyli na trasę z niesamowitą determinacją. I rzeczywiście trzeci etap kompletnie przemeblował klasyfikację. Już na czwartym km swojej zmiany, prowadzący Robert Faron zgubił trasę i spadł na drugą pozycję. Świetnie dysponowany tego dnia Paveł Brydl znalazł się zatem na pierwszej pozycji i nie oddał już jej do końca.

Sztafeta Górska

Tymczasem walka o drugie miejsce stawała się coraz bardziej ciekawsza. Wojtek Probst rozpędzał się z każdym kilometrem i gonił Roberta Farona. Kiedy na ostatnich kilometrach Robert ponownie pomylił trasę, stało się jasne, że prowadzący całe zawody Salomon Suunto Team będzie poza podium. Wojtek Probst zameldował się na drugim miejscu, a trzeci na metę wpadł Tomasz Koczwara.

Wśród Pań, rywalizacja przebiegała w całości pod dyktando zespołu Salomon Suunto. Biegnąca na drugiej zmianie Natalia Tomasiak, powiększyła przewagę nad rywalkami. Kasia Solińska, która wystartowała na trzeci odcinek, mimo sporej przewagi nad rywalkami pobiegła równie mocno i przypieczętowała zwycięstwo swojego zespołu. Warto dodać, że dziewczyny z Salomon Suunto zajęły siódme miejsce w klasyfikacji Open

Najlepszym zespołem w klasyfikacji Mix okazał się City Trail Team, mimo problemów z trasą na pierwszym etapie rywalizacji.

W rywalizacji na dystansie Solo zwyciężyli biegacze zagraniczni. Najlepszym wśród mężczyzn okazał się Jan Napravnik, a najszybszą kobietą Elena Callvillo Arteaga z Hiszpanii.

Sztafeta Górska

Sztafeta Górska to zupełnie nowa, niespotykana do tej pory w Polsce formuła zawodów w biegach górskich. Start i meta ustytuowane w urokliwej Kudowie-Zdroju, przepiękna trasa przeprowadzona po najpiękniejszych zakątkach Gór Stołowych po polskiej i czeskiej stronie przyciągnęły na start rzesze biegaczy w tym kilka świetnych zespołów. Mamy nadzieję, że tego typu formuła zawodów spodobała się biegaczom i znajdzie się na stałe swoje miejsce w ich kalendarzach startowych

Pełne wyniki
https://wyniki.b4sport.pl/sztafeta-gorska/m84.html
foto: materiały organizatora

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10249
  • Odsłon artykułów: 29125074
  
  ';