Za nami III edycja Tatra Fest Biegu. Robert Faron i Mirosława Witowska najlepsi w Tarach

Kategoria: Biegi górskie / Polska

Tatra Fest Bieg to z pewnością jeden z najbardziej wymagających biegów górskich w naszym kraju. Nowa, blisko 61 kilometrowa trasa, 4130 metrów pod górę, tatrzańskie, wymagające szlaki, wreszcie ograniczona liczba zawodników na trasie to wszystko powoduje, że wielu biegaczy na ten bieg czekało z wielką niecierpliwością. Sprzyjająca pogoda sprawiła, że na trasie było sucho i bezpiecznie co sprzyjało również osiąganiu znakomitych wyników. Zwyciężyli Robert Faron I Mirosława Witowska.

Za nami III edycja Tatra Fest Biegu

Przypomnijmy, że od kilku lat, w okolicach długiego sierpniowego weekendu, w Tatrach rozgrywane są na przemian dwa ultra biegi: Bieg Granią Tatr (lata nieparzyste) oraz Tatra Fest Bieg w latach parzystych. Poprzednie dwie edycje Tatra Fest Biegu miały nieco inny charakter niż tegoroczna odsłona, głównie ze względu na trasę. Wydaje się, że organizatorzy dopiero w tym roku trafili idealnie w gusta zawodników, numery startowe rozeszły się bowiem w ciągu zaledwie kilku godzin od startu zapisów. Po każdej edycji organizatorzy wsłuchiwali się w opinie uczestników i za każdym razem czynili starania o bardziej urozmaicony profil trasy. Tegoroczna edycja biegu zapowiadała się wyjątkowo. Długość trasy profil trasy mógł zadowolić gusta nawet największych ultrasów.

Za nami III edycja Tatra Fest Biegu

Za nami III edycja Tatra Fest Biegu

START Polana Biały Potok -> Dolina Lejowa -> Ścieżka nad Reglami -> Dolina Kościeliska -> Przysłop Miętusi -> Wielka Polana w Dolinie Małej Łąki -> Przełęcz Kondracka -> Kopa Kondracka -> Małołączniak -> Krzesanica -> Ciemniak -> Chuda Przełączka -> Dolina Tomanowa -> Dolina Kościeliska -> Iwaniacka Przełęcz -> Starorobociański Wierch -> Kończysty Wierch -> Jarząbczy Wierch -> Wołowiec -> Rakoń -> Grześ -> Dolina Chochołowska -> Ścieżka nad Reglami -> Dolina Kościeliska -> Ścieżka pod Reglami -> Dolina Białego -> META Zakopane / Park Miejski.

Za nami III edycja Tatra Fest Biegu

Punktualnie o godzinie 5:00 w bardzo komfortowych warunkach pogodowych na trasę wyruszyło ponad 300 zawodników, w tym faworyci: Robert Faron, Piotr Gutt, Piotr Biernawski, Piotr Szumliński. Niestety na kilka dni przed startem z biegu wycofał się Przemysław Sobczyk. Wśród kobiet walka o pudło miała się rozstrzygnąć między: Mirosławą Witowską, Katarzyną Solińską oraz Iwoną Kik. Trzeba powiedzieć, że faworyci nie zawiedli. U Panów wielką klasę pokazał Robert Faron, który jeszcze raz udowodnił, że mimo upływających lat, jest w doskonałej formie. Robert w początkowej fazie zawodów biegł bardzo skoncentrowany pozwalając na prowadzenie w pierwszej części dystansu Piotrkowi Guttowi i Piotrkowi Biernawskiemu. Po minięciu Ornaka wysunął się jednak na prowadzenie, którego już nie oddał do samego końca wygrywając z czasem 7:14:16. Na drugim miejscu finiszował Piotrek Gutt, który na mecie w Zakopanem pojawił się 14 minut po Robercie. Trzecie miejsce zajął coraz śmielej poczynający sobie w górach Piotr Szumliński, który na ostatnich kilometrach pokonał bardziej utytułowanego imiennika – Piotra Biernawskiego.

Za nami III edycja Tatra Fest Biegu

W rywalizacji Pań klasą dla siebie okazały się być Mirosława Witowska i Katarzyna Solińska. Mimo początkowej delikatnej przewagi Kasi, zwyciężczynią została popularna Miśka Witkowska, która na co dzień związana jest z Zakopanem. Warto odnotować, że dziewczyny zajęły również bardzo wysokie miejsca w kategorii Open. Witowska była piąta, a Solińska ósma. Podium uzupełniła Iwona Kilk.

Za nami III edycja Tatra Fest Biegu

Zawody ukończyły 263 osoby, 46 zrezygnowało w trakcie biegu, bądź nie zmieściło się w limicie czasowym. Warto odnotować duże zainteresowanie zawodami turystów, których o tej porze w Zakopanem przebywają tłumy. Mamy nadzieje, że tegoroczny profil trasy zostanie już na stałe utrzymany, chyba, że organizatorzy wraz z Tatrzańskim Parkiem Narodowym postarają się zrobić nam kolejną niespodziankę i dodadzą kolejnych kilometrów. Do zobaczenia za dwa lata.

Wyniki

Mężczyźni

Robert Faron 7:14:16
Piotr Gutt 7:28:17
Piotr Szumliński 7:54:29

Kobiety

Mirosława Witowska 8:01:45
Katarzyna Solińska  8:25:52
Iwona Kik 9:10:12

https://www.bgtimesport.pl/online/open/zaw_id/276

Tekst: materiały własne organizatora
Foto: Monika Dratwa, Teresa Osikowska, Pietruszka-Fotografia

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10139
  • Odsłon artykułów: 28418211
  
  ';