Zakręć w Tatry to hasło promocyjne historyczno – kulturowo- przyrodniczego szlaku wokół Tatr, wspólnego polsko-słowackiego produktu turystycznego Euroregionu Tatry, którego ambasadorką jest wspaniała aktorka, radca prawny oraz sportowiec z zamiłowania Joanna Jabłczyńska.


Trasa Szlaku wokół Tatr została tak zaprojektowana, aby samodzielne ścieżki rowerowe mogły służyć bezpiecznemu podróżowaniu na rowerze po pograniczu i poznawaniu miejsc o niepowtarzalnych walorach historycznych, kulturowych i przyrodniczych. Taki charakter ma Szlak wokół Tatr – łączy funkcje rekreacyjne i turystyczne z uprawianiem turystyki aktywnej, przyjaznej dla środowiska, promując tym samym zdrowe spędzanie wolnego czasu jako alternatywę dla zmotoryzowanych form podróżowania.

rowery0305

Partnerzy projektu zadbali także o wyposażenie ścieżek rowerowych w infrastrukturę, która służyć będzie rowerzystom. Powstanie 15 miejsc odpoczynku z wiatami, stolikami, stojakami na rowery, samoobsługowymi stacjami serwisowymi. W Nowym Targu, w miejscu połączenia I i II etapu Szlaku wokół Tatr przy dworcu kolejowym wybudowany zostanie bezpłatny parking typu “park and ride”.

W projekcie tym uczestniczy aż 9 samorządów – 4 polskie (Miasto Nowy Targ, Gmina Nowy Targ, Gmina Łapsze Niżne, Gmina Szaflary) oraz 5 słowackich (miasta Kieżmark, Spiska Bela, Liptowski Mikulasz, Stara Lubowla, Trstena).

Wybudowanie II etapu Szlaku wokół Tatr to jeszcze nie koniec! Powstaje bowiem wspólny i markowy polsko-słowacki produkt turystyczny Euroregionu „Tatry”, zakładający realizację ponad 250 km pętli wokół Tatr z trasami rowerowymi, narciarskimi i biegowymi. Trasa prowadzi przez krainy Podhala, Orawy, Liptowa i Spisza, zarówno po polskiej jak i słowackiej stronie. Szlak zapewnia aktywny wypoczynek i bezpieczne zwiedzanie. A jest co zwiedzać, poznawać, odkrywać i podziwiać.

Na trasie całego Szlaku wokół Tatr znajduje się 15 zabytkowych obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, budownictwo drewniane, sztuka ludowa, żywy folklor, zespoły staromiejskie, zamki i grody, drewniane kościółki i cerkwie. To również obszar niezwykle bogaty w walory przyrodnicze, o czym świadczy 9 parków narodowych i 2 parki krajobrazowe, ponad 100 rezerwatów przyrody, około 130 obszarów wpisanych do sieci Natura 2000.


Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej strony www.szlakwokoltatr.eu, gdzie można znaleźć więcej szczegółów, mapki aktualnych realizacji, galerie zdjęć oraz filmy video.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

źródło: www.szlakwokoltatr.eu/goral.info.pl