Szukacie pomysłu na ciekawą wycieczkę rowerową, której trasa przebiegać będzie w bardzo zróżnicowanym krajobrazie? Dodatkowo myślicie o tym żeby była to trasa ze stosunkowo niewielką różnicą wzniesień podczas której można się będzie maksymalnie cieszyć z jazdy i narzucić sobie dobre tempo. Takie wymogi spełnia trasa prowadząca z Jury Krakowsko - Częstochowskiej nad Wisłę, a konkretnie z Krzeszowic do miejscowości Źródła.

Z Krzeszowic docieramy do Tenczynka, a następnie drogą o dobrej nawierzchni wiodącą przez Puszczę Dulowską łagodnie podjeżdżamy do miejscowości Zalas. Przed wjazdem do Zalasu przejeżdżamy pod autostradą A4.

jurawis1407 1Postój w Puszczy Dulowskiej (fot. archiwum autora)

Z Zalasu rozpościerają się ciekawe widoki w kierunku zamku Tenczyn w Rudnie, który warto zwiedzić przy nadażającej się okazji, ponieważ w ostatnich latach został odremontowany i przygotowany dla zwiedzających. Docieramy do ronda, na którym skręcamy na Brodła. Po krótkim podjeździe wjeżdżamy do wspaniałej Doliny Potoku Rudno stanowiącej rezerwat przyrody. Początkowo pośród pól, a następnie lasami przemieszczamy się w kierunku Brodeł.

jurawis1407 2
Widok ze szczytu wzgórza, na którym leży miejscowość Kamień w kierunku Doliny Wisły (fot. archiwum autora)

Tuż przed Brodłami czeka nas krtóki, ale stromszy i mozolny podjazd. Docieramy na wzniesienie i długą prostą drogą kierujemy się na południe z widokiem na Beskidy. Po prawej (na zachodzie) widać pośród lasów w oddali klasztor w Alwernii. Dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą krajową 780 i skręcamy w lewo. Droga tą jadąc w większości przez las docieramy do Przeginii Duchownej gdzie skręcamy po wyjeździe z lasu w prawo na Kamień.

jurawis1407 3Zabytkowa drewniana studnia w Kamieniu świadcząca o perfekcjoniźmie cieśli (fot.archiwum autora)

Po chwili wjeżdżamy znowu do lasu i łagodnie wznosimy się na wzgórze, na którym leży ciekawie położona miejscowość Kamień. Pod koniec droga staje się stromsza i po wyjeździe z lasu otwierają się przed nami rozległe przestrzenie. Interesujący nieco stepowy krajobraz rozciąga się w kierunku Alwernii. Na południe dolina Wisły, a za nią w oddali beskidzkie szczyty. W Kamieniu warto zobaczyć kilka zabytkowych obiektów:

Za Wikipedią:

"Kościół Opieki Matki Bożej w Kamieniu – do ok. 1910 roku do cudownego obrazu w kościele odbywały się pielgrzymki. Współczesny kościół murowany, neogotycki, wybudowany w latach 1924–1928 w miejscu kaplicy z XVIII wieku. Inne: plebania murowana z początku XX wieku, obiekty gospodarcze z XVIII-XIX wieku, lamus murowany z XVII-XVIII wieku, studnia drewniana z przełomu XVIII-XIX wieku będąca okazałym dziełem techniki i ciesiołki, pozostałości założenia parkowego oraz ogrodu włoskiego, na uwagę zasługuje również siedem kilkusetletnich lip wokół niego."

Tutaj też po odbiciu z naszej trasy na chwilę w lewo (zjazd około 300m). Po prawej stronie doskonałe lody :)

Z Kamienia zaraz za kościołem skręcamy w prawo i kierujemy się na zachód w kierunku Podłęża. Spośród ostatnich zabudowań Kamienia zjeżdżamy pośród łąk w kierunku kolejnego kompleksu leśnego. Po wjeździe do lasu i przejechaniu około 100m skręcamy drogą asfaltową w lewo by po około 500m dojechać do pierwszych zabudowań Podłęża. Stąd ładne widoki w kierunku Wisły. Pomiędzy domami ciekawe stepowe tereny. Mijamy skrzyżowanie z drogą główną i kierujemy się dalej na zachód. Po lewej mijamy nowy kościół położony w sosnowym lesie i przez Okleśną podążamy do Źródeł.

jurawis1407 4Zespół dworski w Kamieniu (fot. archiwum autora)

Po wyjeździe z zabudowań droga przebiega przez bardzo malownicze nadwiślańskie tereny. Przy drodze szerokie pasy wysokich trzcin, w oddali podmokłe łąki porośnięte z rzadka wierzbami i topolami. Po dojechaniu do Źródeł na skrzyżowaniu przy placu zabaw skręcamy w prawo zmieniając kierunek naszej jazdy na północny. Tym samym rozpoczynamy powrót z nad Wisły na Jurę :). Początkowo pośród kilku zabudowań a następnie ładną prostą drogą przez niski las "kręcimy" do Alwernii. Po wyjeździe z lasu docieramy na odsłonięte wzgórze, z którego po prawej stronie widać zakłady chemiczne w Alwernii. Mając po prawej stronie długi szpaler z dzikich róż docieramy do Alwernii tuż pod bramę zakładów chemicznych skąd po około 300m dojeżdzamy z powrotem do głównej drogi nr 780. Tutaj skręcamy w lewo aby po 50m skręcić z niej znowu w prawo jadąc w kierunku Regulic z widokiem na klasztor w Alwernii. W pobliże skrzyżowania docierają drezyny. jest to bardzo ciekawa miejscowa atrakcja szczególnie dla rowerzystów ponieważ drezynami poruszamy się w taki sam sposób jak na rowerze. Do wyboru są dwie trasy. Przy czym polecam dłuższą zawierającą w sobie krótszą i obfitującą w ciekawsze widoki. Po drodze m.in. zwiedzanie ładnej winnicy :)

jurawis1407 5Fragment zabytkowych zabudowań w Kamieniu nad Wisłą (fot. archiwum autora)

Droga w kierunku Regulic wznosi się łagodnie i można sobie pozwolić na szybsze tempo jazdy. Po pewnym czasie wjeżdżamy na chwilę do lasu gdzie przekraczamy tory, którymi poruszają się drezyny. Po przejechaniu przez mostek na niewielkiej rzeczce dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo. Po około 500m po prawej stronie (kolejne po Kamieniu ;)) super domowe lody. Po kolejnych 100m zaraz po przekroczeniu 2gi raz torów drezyn skręcamy w prawo. Jadąc nad rzeczką mijamy po lewej stronie kościół położony na wzgórzu, a po prawej stronie szkołę. Tutaj droga zaczyna stromieć na chwilę wypłaszczając się jeszcze przy źródełku triasowym po prawej stronie. Jest to przyjemne miejsce na odpoczynek. Tuż przed nim w razie czego serwis rowerowy :). Mamy teraz do przejechania krótki, ale bardzo stromy podjazd. Przejeżdżamy pod ciasnym wiaduktem (UWAGA pierwszeństwo mają pojazdy wjeżdżające z drugiej strony).

jurawis1407 6Droga z Kamienia w stronę Podłęża... (fot. archiwum autora)

Warto tuż przed wiaduktem zmienić przełożenie na lekkie ;). Około 100m stromego podjazdu wyprowadza nas do miejscowości Nieporaz leżącej tuż przed Puszczą Dulowską. Po lewej stronie sklep spożywczy. Dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo i po około 200m w lewo w ul. Dąbrowa. Przejeżdżamy pod autostradą A4 i tuż za wiaduktem i tuż przed wjazdem do puszczy skręcamy ostro w prawo w wąską drogę, która doprowadza nas w pobliże charakterysycznych kopuł Alwernia Studios. Omijamy je i skręcamy w lewo i skrajem lasu dojedżamy do skrzyżowania gdzie po kolejnym skręcie w lewo docieramy do Rudna. Mijamy oznaczenie skrętu na zamek ( stąd najlepiej podjechać aby go zwiedzić) i wjeżdżamy do Puszczy Dulowskiej. Jedziemy ładna drogą przez puszczę kilka kilometrów i docieramy do Tenczynka. Wjeżdżając pomiędzy pierwsze zabudowania cały czas poruszamy się w dół. Na skrzyżowaniu przy browarze (dobre regionalne piwo. Przy browarze sklep firmowy ;)) skręcamy w lewo i znaną już drogą docieramy do Krzeszowic kończąc naszą wycieczkę.

Maciej Bajgrowicz

Sklep Górski