Nikt nie ukończył "zabójczego" maratonu

Kategoria: Narciarstwo / Biegi

"Drugi rok z rzędu żaden z 40 śmiałków nie ukończył Barkley Marathon, jednego z najbardziej wymagających ultramaratonów na świecie. - Było ekstremalnie trudno. Jeszcze trudniej niż poprzednio - relacjonuje jedna z nieusatysfakcjonowanych uczestniczek. Liczby amerykańskiego ultramaratonu są przygnębiające. Przez 33 lata bieg organizowany na terenie rezerwatu Frozen Head State Park w stanie Tennessee ukończyło 15 osób. Niektórzy parokrotnie. W tym i poprzednim roku uczestnicy kapitulowali w komplecie. Albo nie mieścili się w limicie czasowym (60 godzin), albo przegrywali z urazami" - podaje TVN24.

Jak podaje stacja, ultramaraton składa się z pięciu pętli, śmiałkowie mają w sumie do pokonania 160 kilometrów. Na trasie obowiązuje zakaz używania urządzeń GPS, dozwolone są tylko mapa i kompas.

Bieg Barkley został wymyślony przez Gary'ego Cantrell'a. Jak podaje Wikipedia, pomysł na wyścig został zainspirowany tym, że usłyszał o ucieczce Jamesa Earla Raya, zabójcy Martina Luthera Kinga Jr. z 1977 roku z pobliskiego więzienia. Ray pokonał tylko 13 km po 55 godzinach w lesie. Cantrell powiedział do siebie: „Mogę zrobić co najmniej 100 mil”, wyśmiewając Ray'a. Tak narodziły się maratony Barkleya - od nazwiska sąsiada i towarzysza Cantrell'a - Barry'ego.

źródła:
- Wikipedia
- TVN24

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 9966
  • Odsłon artykułów: 27330993
  
  ';