Picos 2014

Kategoria: Sporty Górskie / Speleo

Wyprawa Picos 2014 była 23. wyprawą eksploracyjną w masyw gór Picos de Europa, zorganizowaną przez Speleoclub Wrocław. W tym roku odbyła się w sierpniu.

Głównym celem tegorocznej wyprawy była dalsza eksploracja jaskini Pozu del Torre Santa Maria (PE 001), w której w poprzednim roku zakończyliśmy eksplorację na głębokości 883 m.

Picos 2014, fot: pza.org.pl

Picos 2014, fot: pza.org.pl

Plany i założenia były bardzo ambitne. Po początkowym rekonesansie i zaporęczowaniu studni zlotowej przystąpiliśmy do głównego ataku na jaskinię. Akcja przeanalizowana, szychty rozplanowane, sprzęt przygotowany, zmasowane wyjście 10 zmotywowanych osób do jaskini doszło do skutku, jednak wszystkich skutecznie zablokowała pogoda, odcinając nas wodą na głębokości 400 m. Po krótkim, przymusowym biwaku w meandrze i późniejszym bezpiecznym wyjściu na powierzchnię, przystąpiliśmy do drugiego wariantu eksploracji.

Picos 2014, fot: pza.org.pl

Picos 2014, fot: pza.org.pl

Skoro nie można w dół to trzeba w górę. Ponownie musieliśmy nasze plany zgrać z pogodą. Tu również przygotowania do akcji były kompletne, świece dymne przywieziono z Polski, rozmieszczono obserwatorów wokół szczytu Santa Maria oraz "zadymiaczy" we wnętrzu jaskini Pozu del Torre Santa Maria (PE 001). Jednak akcja dymienia w celu odnalezienia górnego otworu nie przyniosła spodziewanego okrzyku "habemus otwór".

Niestety tegoroczne działania w jaskini PE 001 zakończyły się fiaskiem. Pozostał niedosyt, pozostawiony sprzęt na przyszłą wyprawę oraz osobiste porachunki z jaskinią.

Picos 2014, fot: pza.org.pl

Picos 2014, fot: pza.org.pl

Kolejny cel tegorocznej wyprawy to eksploracja powierzchniowa strefy B. Od początku wyprawy prowadziliśmy prace w jaskni BX19 (roboczo zwanej Obelixem), śmiało możemy nazwać je górniczymi, bo odgruzowanie i strzelanie trwało do końca wyprawy. Zakończyliśmy eksplorację na poziomie -70 m.

Sprawdziliśmy również otwory jaskiń BX15, BX17, BX18, BX19A niestety wszystkie zakończyły się po około 20-30 m.

Picos 2014, fot: pza.org.pl

Picos 2014, fot: pza.org.pl

Tegoroczne lato w Picos było bardzo deszczowe, co skutecznie uniemożliwiło nam głęboką eksplorację w jaskini Pozu del Torre Santa Maria (PE 001), nie pozwoliło również na reporęcz jaskini Sistema Sima Parodia - Sima Cembavieya - Pozu de la Aguja de Enol - Pozu los Barrastrosas (SCP111/CEM/CEV181/G-13), gdzie chcieliśmy odzyskać pozostawiony sprzęt w otworze CEV181, oraz na kartowanie w tej samej jaskini od otworu SCP111 do połączenia z CEM.

Picos 2014, fot: pza.org.pl

Picos 2014, fot: pza.org.pl

W wyprawie PICOS 2014 udział w wzieli:
Speleoklub "Bobry" Żagań: Mieczysław Królewicz, Michał Królewicz
Sudecki Klub Wysokogórski: Zbigniew Grzela
Speleoclub Wrocław: Aleksandra Szczęsna, Małgorzata Wojtaczka, Agnieszka Majewska, Marta Mielczarek, Marta Czech, Mariusz Robak, Paweł Michalski, Tomasz Kietliński, Arkadiusz Młynarczyk, Adam Leksowski - kierownik wyprawy.

Serdeczne podziękowania za pomoc i dofinansowanie:

- Komisja Taternictwa Jaskiniowego PZA
- Sklepy górskie Skalnik
- Firma BERG

Adam Leksowski

źródło: pza.org.pl

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 9960
  • Odsłon artykułów: 27280181
  
  ';