Leoganger Steinberge 2014

Kategoria: Sporty Górskie / Speleo

Celami eksploracyjnymi wyprawy, która odbyła się w terminie 27.07 – 21.08.2014, były jaskinie: CL-3 i Furkaschacht. Po przyjeździe na miejsce zostaje rozłożony obóz w górnej części kotła Nebelsbergkar na wysokości 2300 m n.p.m. Następnie przeprowadzony zostaje transport sprzętu i żywności do obozu.

Pomimo stosunkowo niedużej ilości śniegu na powierzchni lapiazu, w otworach większości jaskiń napotykamy duże ilości śniegu bądź korki śnieżne, wymagające przekopania.

Główne cele eksploracyjne tegorocznej wyprawy to jaskinie: CL-3 i Furkaschacht.

W jaskini Furkaschacht, korek lodowy, który zatrzymał nas w ubiegłym roku utrzymuje się w niezmienionym stanie, uniemożliwiając wejścia w głąb jaskini poniżej poziomu -55 m.

Działalność w jaskini CL-3 rozpoczęła się od założenia biwaku na głębokości 350 m w Trietriakowskiej Galerii i zainstalowaniu systemu łączności telefonicznej Nicola, który poprawnie funkcjonował do końca wyprawy.

Biwak w Trietriakowskiej Galerii w CL-3 (fot. M. Ciszewski, fot: pza.org.pl)

Biwak w Trietriakowskiej Galerii w CL-3 (fot. M. Ciszewski, fot: pza.org.pl)

W wyniku poślizgnięcia się na biwaku, Tomasz Snopkiewicz doznał stłuczenia klatki piersiowej i urazu dłoni. Urazy okazały się niegroźne i wyszedł z jaskini o własnych siłach. W pierwszej fazie działalności w oparciu o biwak została rozpoznana możliwość dotarcia do okna w Studni X na głębokości 430 m. W czasie tego oraz kolejnego biwaku w efekcie trudnej wspinaczki zostało osiągnięte okno, które po kilku metrach doprowadziło do zwężającego się komina.

Ze względu na panujące bardzo złe warunki atmosferyczne od początku wyprawy działalność w pozostałych obiektach nie mogła być praktycznie prowadzona. W drugiej części wyprawy, po ustąpieniu opadów śniegu, gdy działalność mogłaby zostać wznowiona, wystąpiła konieczność utrzymania gotowości znaczącej części ekipy ze względu na akcję ratunkową odbywającą się w Jaskini Jack Daniels w masywie Tennengebirge.

Posiłek na biwaku w Trietriakowskiej Galerii w CL-3 (fot. M. Ciszewski, fot: pza.org.pl)

Posiłek na biwaku w Trietriakowskiej Galerii w CL-3 (fot. M. Ciszewski, fot: pza.org.pl)

W tym okresie prowadzona była w niewielkim zakresie eksploracja powierzchniowa. Po trzech tygodniach wyprawy została podjęta decyzja o przerwaniu działalności, gdyż panujące warunki atmosferyczne mogłyby uniemożliwić wycofanie sprzętu z jaskini CL-3 w późniejszych dniach.

W sumie w czasie wyprawy zostało skartowanych około 350 m korytarzy. W jaskini CL-3, w Studni X pozostało do eksploracji drugie okno, będące potencjalną kontynuacją galerii doprowadzającej do Studni. Ze względu na zbyt wysoki stan wody, nie była możliwa eksploracja najniżej położonego punktu w tym ciągu, osiągniętego w ubiegłym roku.

Nacieki lodowe w Jaskini Smoczej (fot. M. Ciszewski, fot: pza.org.pl)

Nacieki lodowe w Jaskini Smoczej (fot. M. Ciszewski, fot: pza.org.pl)

Po tegorocznej wyprawie Jaskinia CL-3 osiągnęła sumaryczną długość 7210 m.

W wyprawie udział wzięli:
Andrzej Ciszewski - KKTJ - kierownik
Krzysztof Bębenek - KKTJ
Michał Ciszewski - KKTJ
Teresa Ćwikła - SKTJ Nowy Sącz
Jacek Dajda - KKTJ
Miłosz Dryjanski - KKS
Marcin Grych - KKTJ
Agata Klewar - KKTJ
Krzysztof Kukułka - KKTJ
Robert Matuszczak - WKTJ
Andrzej Porębski - Speleoklub Dąbrowa Górnicza
Włodzimierz Porębski - KKTJ
Tomasz Snopkiewicz - KKTJ
Natalia Tabak - SKTJ Nowy Sącz
Jan Wołek - KKTJ
Ewa Wójcik - KKTJ
Bogusław Wypych - SKTJ Nowy Sącz

Andrzej Ciszewski

źródło: pza.org.pl

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 9951
  • Odsłon artykułów: 27255874
  
  ';