A gdyby tak choć na chwilę zostać eksploratorem jaskiń?

Kategoria: Sporty Górskie / Speleo

Pada śnieg, wieje lodowaty, temperatury spadają zdecydowanie poniżej 0 stopni Celsjusza ...i nic się nie chce. Zreknijmy zatem na chwilę do świata zupełnie odmiennego. Zajrzyjmy do jednej z ponad 800 odkrytych dotąd tatrzańskich jaskiń.

Zimą na ogół w jaskiniach jest trochę cieplej niż na zewnątrz (panuje tu zwykle stała temperatura, która jest średnią roczną temperatur panujących w okolicy). A przecież prognozy długoterminowe na Podhalu póki co mówią o temperaturach ok. -11 stopni Celsjusza.

Jaskinie takie jak Mylna, Raptawicka, czy Mroźna tylko czekają na turystów i speleologów. I chociaż kiedyś służyły one głównie, jako kryjówki zbójników i ich skarbów, dzisiaj są obiektem zainteresowania dla wielu osób.

Jedną z największych i jednocześnie najgłębszych jaskiń w Polsce jest Jaskinia Wielka Śnieżna. Natomiast, w Tatrach na Słowacji znajduje się Jaskinia Bielska. Jest ona wyposażona w sztuczne ułatwienia, jak mostki i drabinki ułatwiające turystom poruszanie się po wąskich korytarzach. Znajdziemy tu niezwykle ciekawe, naciekowe formy skalne, ogromne stalaktyty i stalagmity, naciekowe wodospady i jeziorka.

Zachęcamy Was naszego działu na stronie, w pełni poświęconego działalności jaskiniowej.

Zdjęcie z bazy zdjęć PG
Zdjęcie z bazy zdjęć PG

Bartek Michalak

Źródła:
- www.myzakopane.pl/index.php/jaskinie-w-tatrach-polskich-i-slowackich
- Tygodnik Podhalański
- Internet (ogólnie)

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 9966
  • Odsłon artykułów: 27324618
  
  ';