Rok 2019 jest dla Speleoklubu Bielsko-Biała wyjątkowy z dwóch powodów. Pierwszy to obchody 50-lecia jego istnienia i obchody z tym związane. Drugi to powrót, po długiej przerwie, do zagranicznych wyjazdów eksploracyjnych.

sbb0704
fot. archiwum Speleoklub Bielsko-Biała

Każdy klub speleologiczny w Polsce ma swój rejon eksploracyjny. Bielsko - Biała działała z sukcesami w Albanii m.in. przy eksploracji Jaskini Nadziei. Po kilkuletniej przerwie wraca w Góry Północnoalbańskie zwane Górami Przeklętymi.

sbb0704 1
fot. archiwum Speleoklub Bielsko-Biała

Wyprawa odbędzie się w od 15 do 23 czerwca. Uczestniczyć w niej będzie ok 12-14 grotołazów. Celem wyprawy jest poszukiwanie i eksploracja jaskiń znajdujących się w niedostępnych górach położonych na południe od wioski Xhaj (czyt. Dżaj).

Działalność opierać się będzie na założonym na wysokości ok. 1500 m n.p.m. obozie - z dala od cywilizacji i w górskich, a więc zmiennych, warunkach klimatycznych. Uczestnicy wyprawy będą musieli się zmierzyć z trudnym terenem, w którym występuje ostry lapiaz, rowki krasowe, rumosz skalny oraz urwiska. Brak zagospodarowania turystycznego i dziewiczy teren, to kolejne wyzwanie dla uczestników. Żeby bezpiecznie się poruszać będą musieli używać odbiorników GPS, ponieważ nie istnieje żadna dobra mapa tego rejonu.

sbb0704 2
fot. archiwum Speleoklub Bielsko-Biała

Speleoklub ma nadzieję, że wyjazd zakończy się sukcesem, tak jak poprzedni w roku 2011, gdzie odkryli kilka jaskiń o łącznej długości ponad 700 metrów. Najdłuższa miała 286 metrów długości i 170 metrów głębokości. Postępami działań będą się dzielić na oficjalnej stronie internetowej www.speleobielsko.pl, na fanpage na facebooku oraz na łamach Portalu Górskiego, który objął wyprawę patronatem medialnym.

sbb0704 3
fot. archiwum Speleoklub Bielsko-Biała

Źródło:
materiały Speleoklubu Bielsko-Biała