Racuch - wspinanie w ciszy :)

Kategoria: Sporty Górskie / Wspinanie

W ostatnich latach popularność wspinania bardzo wzrosła i znalezienie rejonu gdzie moglibyśmy powspinać się w mniejszym gronie lub sami (tu już łatwo można porzucić nadzieję ;)) jest niezwykle trudne, a już szczególnie w weekendy i inne dni wolne od pracy. Poszukując takiego rejonu warto pomyśleć o leżącej pośród pól w pięknej scenerii samotnej skalnej "płetwie" zwanej Racuchem. Rejon od początku niezbyt popularny z racji niezbyt bezpiecznego obicia, ale nie dotyczy to wszystkich dróg, a znajdziemy tam również ładne drogi na własnej asekuracji. Zachęcamy Was więc do zapoznania się z Racuchem :)

Prawie pod samą skałę prowadzi szutrowa droga, ale rekomenduję pozostawienie samochodu przy głównej drodze biegnącej przez Racławice (szerokie miejsce po lewej stronie) i podejście pod skałę w około 10-15min w ramach dobrej rozgrzewki :) Topo i opis dojazdu/ dojścia znajdziecie tutaj.

1311Racuch 1Położenie Racucha wśród pól sprawia, że pobyt i wspinanie na nim w połączeniu z małym ruchem wspinaczkowym jest wielką przyjemnością :) (fot. archiwum autora)

Dla miłośników wspinania na własnej asekuracji na pewno bardzo polecam "Rysę Ciszewskiego". Drogę z okresu kiedy skała została dostrzeżona przez wspinaczy a konkretnie właśnie Andrzeja Ciszewskiego znanego przede wszystkim ze swoich przejść speleologicznych. Swego czasu odkrywca najgłębszej jaskini na świecie czyli Lamprechtsofen w Austrii (deniwelacja 1632m). Dziś zajmuje 4 miejsce w rankingu najgłębszych jaskiń świata.

1311Racuch 2Racuch w całej okazałości :) (fot. archiwum autora)

Wracając do samej drogi na Racuchu. Oferuje ona bardzo dobre możliwości asekuracji własnej i warto ją polecić choćby i na stawianie pierwszych kroków w tym trudnym rodzaju wspinania szczególnie w wapieniu ;) Warto zaznaczyć, że drogi na Racuchu wycenione na V/ V+ są raczej trudne w swojej klasie i niektóre jak "Kosy na sztorc" z racji niebezpiecznego obicia trzeba odradzić.

1311Racuch 3Wspinanie na Racuchu. (fot. archiwum autora)

Bardzo przyjemną i urozmaiconą linią dla początkujących wspinaczy będzie również powstała dla odmiany jako ostatnia na Racuchu droga "Gotuj z Gracjanem" III+ (pierwsza od lewej). Nieco kruchy, ale również ciekawy jest ostry południowy "Kancik Racucha" III+. Ciekawą drogą jest również "Dewędlinka" V+.

1311Racuch 4Wspinaczka na drodze "Gotuj z Gracjanem" III+

Nagrodą za skończenie dróg są wspaniałe widoki. Położenie skały oferuje pobyt wśród rozległych przestrzeni i przyjemny wypoczynek zdala od tłumów. Zachęcamy więc do skosztowania smakowitego wspinaczkowego kąska jakim jest Racuch :).

Maciej Bajgrowicz

 

Sklep Górski

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10300
  • Odsłon artykułów: 29374629
  
  ';