Guggenhell ma ponad 50 metrów długości. Jest obecnie najtrudniejszą trasą sportową na Balearach.

Iker Pou ma 44 lata i nadal się wspina na najwyższym poziomie, wykonując niedawno pierwsze wejście na Guggenhell na Majorce, dla którego zaproponował trudność 9a + / b (5,15a / b). W trudności pokonuje Big Men 9a + (5,15a) - trasę, którą Pou wytyczył na wyspie w 2015 roku, a która wciąż czeka na powtórzenie. Tym samym Guggenhell - jest obecnie najtrudniejszą trasą sportową na Balearach

Iker Pou i jego brat Eneko pierwotnie planowali wystartować na początku 2021 roku, ale pandemia koronawirus uniemożliwiła to. Zamiast tego postanowili trenować. Podczas gdy Iker dokonał pierwszego wejścia na Guggenhell, Eneko zaliczył kilka z jego najdumniejszych do tej pory onsights.

Guggenhell ma ponad 50 metrów długości. Pierwsza część to bardzo stromy dach z potężnymi sekwencjami, najtrudniejszy z dwóch pojedynczych kieszeni. Druga część wspinaczki jest bardziej oparta na oporze, z dużymi ruchami między większymi chwytami i sporadycznymi odpoczynkami.

Gdy pandemia na to pozwoli, bracia Pou zamierzają wznowić plany wypraw.

- Będziemy kontynuować wspinanie blisko domu, o ile podróżowanie nie będzie możliwe, ale prawda jest taka, że ​​chcielibyśmy móc latem wyruszyć w Andy lub Himalaje - mówią.

Zobacz, jak Iker Pou wspina się na Guggenhell (5.15a / b):

 

 

 

opr. raz

źródło: climbing.com//fot. screen YT/Hermanos Pou