Za nami I Festiwal Wspinaczkowy w Tissar.

Tissar to miejscowość, a właściwie obszar obejmujący kilka wiosek, położony w dystrykcie Shigar, w prowincji Gilgit – Baltistan w Pakistanie. Cała ta prowincja kojarzy się z górskimi krajobrazami Karakorum, Himalajów i Hindukuszu, i chętnie odwiedzana jest przez turystów. Tak samo jest z doliną Shigar, gdzie położona jest miejscowość Tissar. Otoczona górami, oferująca wiele atrakcji turystycznych dolina przyciąga zwiedzających.

Tissar jest między innymi dobrym punktem startowym dla osób ruszających na trekking pod Spantik, lub chcących wspinać się na jego szczyt. Jej mieszkańcy należą do ludu Balti. Na co dzień pasjonują się krykietem i chętnie w niego grają mniej lub bardziej profesjonalnie. Ich pasją są również (tak jak większości Pakistańczyków których spotkałam) długie, baaaardzo długie rozmowy, dyskusje i wymiany poglądów na każdy możliwy temat. Są również serdeczni i gościnni, chociaż bardzo mocno przywiązani do tradycji, czasami nie zmieniającej się od wieków... Duża część mieszkańców zajmuje się rolnictwem, uprawiając m.in. kukurydzę, pszenicę, marchew, buraki, morele, jabłonie i całą masę innych warzyw i owoców. Hodują również chętnie krowy i kozy.

Ci, którzy nie zajmują się rolnictwem i którym zdrowie na to pozwala bardzo często pracują jako tragarze obsługujący trekingi i ekspedycje. Noszą cały potrzebny sprzęt poznając z czasem coraz lepiej kolejne trasy trekingów. Najlepsi z nich z dużym doświadczeniem górskim stają się przewodnikami, a ci, którym szczęście sprzyja i którzy rozwijają swoją pasję wspinaczkową najmocniej, pracują jako tragarze wysokościowi. Niestety, przygotowanie do pracy tych osób to w zasadzie niewielkie szkolenia organizowane lokalnie, lub wiedza zdobyta od wspinaczy z innych krajów, przekazywana trochę „pocztą pantoflową” w gronie bliskich przyjaciół pracujących razem. Jest to głównie wiedza dotycząca wspinania zimowego, i w bardzo wielu wypadkach jest ona na bardzo wysokim poziomie.

Natomiast zainteresowanie wspinaniem w skale dopiero od niedawna rozwija się w Pakistanie. Tym cenniejszą inicjatywą jest zorganizowanie w dniach 1 – 3.04.2021 r. pierwszego Festiwalu Wspinaczkowego w Tissar. Festiwal został zorganizowany dla uczczenia pamięci Muhammada Alego Sadpary. Oficjalnym organizatorem i patronem honorowym było Stowarzyszenie Turystyczne Shigar. Faktycznym organizatorem imprezy, jej pomysłodawcą i realizatorem - doświadczony tragarz wysokogórski i instruktor Asger Ali. W 2008 roku zdobył on Broad Peak, ma na koncie również zdobycie wielu szczytów powyżej 7000 m n.p.m. Gościem honorowym w trzecim dniu festiwalu był pan Imran Nadeem, który do listopada 2020 r był przewodniczącym Zgromadzenia Gilgit – Baltistan. Mountain Challenger był koordynatorem całej imprezy. Festiwal zorganizowano w wiosce Prono należącej do Tissar, na najsławniejszej w okolicy górze nazywanej Zong Braq, czyli Prosta Skała. Głównym jego założeniem było szkolenie wspinaczkowe dla chętnych, a Asger Ali był głównym instruktorem nadzorującym wspinaczy. Zwracano uwagę wspinającym się na odpowiednią asekurację i szkolono w technikach wspinaczkowych.

W Festiwalu wzięło udział 40 chętnych wspinaczy. Zong Braq do tej pory nie była zdobyta przez żadnego obcokrajowca i wciąż oferuje możliwości wytyczania nowych skalnych dróg wspinaczkowych. Tak naprawdę nie ona jedna. W wielu miejscach w okolicy Shigar i Skardu znajdują się wspaniałe formacje skalne, szczyty o wysokościach powyżej 5000 m. n.p.m, na których wciąż jeszcze nie ma wytyczonych dróg wspinaczkowych, a więc miłośników wspinaczki skalnej również zapraszamy z nami do odkrywania wspaniałego Pakistanu. Nawiasem mówiąc jednym z planów, które Mountain Challenger zamierza realizować są szkolenia wspinaczkowe dla chętnych w Pakistanie, propagujących wspinanie w tym kraju, a także podnoszące kwalifikacje osób pracujących jako tragarze wysokościowi i przewodnicy. Innym naszym wielkim marzeniem jest zorganizowanie szkoleń ratunkowych, ale to jeszcze bardzo odległa perspektywa...

Zapraszamy na minigalerię z Festiwalu

Źródło:
mat.pras. Mountain Challenger