Ach ta Patagonia...

Kategoria: Sporty Górskie / Wspinanie

Patagonia jest rozległą krainą rozciągającą się na terenie Argentyny i Chile (między Oceanem Atlantyckim i Spokojnym). Nie brakuje tu fiordów, wysp, jezior i rzek. Niedaleko stąd już na Antarktydę. Krainę zamieszkują Latynosi – miłośnicy Yerba Mate.

Droga Carretera Austral, park narodowy - Torres del Paine, prześliczna widokowo i długa na ponad  5 tys. km. Droga-matka – Ruta 40, lądolód, alpejskie, ale i pustynne widoki, lodowiec Perito Moreno, hippisowskie miasto El Bolson to tylko niektóre punkty na mapie warte zobaczenia, przejechania, zwiedzenia. Obok tego pełno tu miejsc widokowych, szlaków, ścieżek. A panoramy, wielowyciągowe drogi itd. zapierają dech w piersiach...

patargonia1305
fot. źródło zdjęcia - Wikipedia, Cerro Chaltén nazywane również Cerro Fitzroy, Patagonia

Nie sposób nie wspomnieć tu o tzw. Troczicie (hiszp. “Trochita”), bo tak pieszczotliwie określają ją Argentyńczycy, w Polsce natomiast nazywałaby się “wąskotoróweczką” lub po prostu ciuchcią – najbardziej na północ wysunięta tutejsza kolej, oferująca niezapomniane widoki i przeżycia.

Torres del Paine, to niewątpliwie najbardziej charakterystyczna wizytówka Patagonii. Chodzi tu o masyw górski należący do grupy górskiej Cordillera del Paine w Chile złożony z trzech wież skalnych:

-Torre Sur del Paine (Wieża Południowa, 2500 m n.p.m.),

-Torre Central del Paine (Wieża Środkowa, 2460 m n.p.m.),

-Torre Norte del Paine (Wieża Północna, 2260 m n.p.m.).

patargonia1305 1
fot. baza zdjęć PG, Patagonia, autor - Arek Mytko

Teren ten, jako Park Narodowy i będący jednocześnie rezerwatem biosfery UNESCO jest objęty ochroną. Na obszarze tym znajduje się wiele jezior, lodowców oraz innych monumentalnych formacji skalnych, a także występuje tu różnorodna fauna i flora. Wielkość i magnetyzm imponujących ścian wież, przyciągają wspinaczy z całego świata, którzy pragną się z nimi zmierzyć.

Pisaliśmy ostatnio o namiotach i przydatnych wtedy sprzętach. Wydaje się, że taka Patagonia jest wręcz idealnym miejscem na rozbicie obozu, biwak i spędzenie kilku dni na łonie natury i w totalnej dziczy. Pusto, cicho, przestrzeni masa, rozgwieżdżone niebo oraz przepiękne widoki (z górami i czystymi jak kryształ jeziorami w roli głównej). Czego chcieć więcej?

Reasumując, Patagonia (szczególnie ta na południu) stanowi zapewne jeden z najpiękniejszych regionów naszej planety. Lodowce, jeziora, góry, parki narodowe zdarzają się tu co chwila. Warto się tu zatrzymać. Stare patagońskie przysłowie mówi, „że kto się śpieszy w Patagonii, ten traci czas”...


Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/
Internet (ogólnie).

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9868
  • Odsłon artykułów: 26933432
  
  ';