Error
 • JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING
 • JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1

Czy należycie do tych, których myśli powoli zaczynają krążyć wokół dziab, raków, śrub i temu podobnemu "żelastwu" ukrytemu gdzieś w Waszych szafach? Czy już czujecie "oddech zimy" na plecach i od razu "z niewiadomych" przyczyn przypominają się Wam zamaszyście wbijane w lód dziabki... A może zrobiliście w zeszłym sezonie kurs wspinaczki w lodzie, ale nie mieliście już czasu na samodzielne wspinanie i marzycie żeby jak najszybciej móc to uskutecznić? :) Podczas snucia takowych planów polecamy lekturę poniższego artykułu ;)

0211Lody 1Typowo treningowy lodospad po polskiej stronie Tatr czyli Zmarzły lodospad (fot. archiwum autora)

Zima zbliża się wielkimi krokami i zastanawiamy się jaki będzie ten zbliżający się zimowy sezon wspinaczkowy. Trudno wszystkim dogodzić. Narciarze chcieliby dużo świeżego puchu, a wspinacze dobrze zmrożonych traw, świetnie wylanych lodów przy jednoczesnym braku konieczności torowania pod ściany  :) Ostatni sezon był dla wspinaczy lodowych łaskawy. Tatrzańskie lody w większości pięknie wylały i oczywiście mamy nadzieję, że ten sezon również będzie nasz ;) W Tatrach mamy duży wybór ciekawych lodospadów zarówno tych łatwiejszych, treningowych jak i poważniejszych czy to z powodu trudności czy też (lub równocześnie) z racji trudnego lub/i zagrożonego lawinami podejścia.

0211Lody 2Wspinaczka na drugim wyciągu lodospadu "Kaskady" WI3+ (fot. archiwum autora)


Najciekawsze we wspinaczce lodowej jest to, że lodospady, do których mamy 30min podejścia mogą nam dostarczyć równie bogatych przeżyć estetycznych jak te leżące wysoko w Tatrach może z pominięciem tej bogatej wysokogórskiej scenerii. Przy krótkim zimowym dniu i możliwości szybkich jednodniowych wyjazdów opcja powspinania się na tych niżej położonych "lodach" jest nie do przecenienia. Największy wybór nisko położonych lodospadów mamy w Dolinie Białej Wody po Słowackiej Stronie Tatr. Znajdziemy tu takie lodospady jak: "Lodospad w Małej Cisówce" WI5, "Pierwszy Uśmiech" WI3, "Lodospad Mrozków" WI4, "Ukryty Lód" WI4, "Oczy pełne lodu" WI5, "Kaskady" WI3+, "Alicja w Krainie Czarów" WI5, M7, "Powietrzny lód" WI5, M7+.

0211Lody 3Wspinaczka na lodospadzie "Pierwszy Uśmiech" WI3 w Dolinie Białej Wody (fot. archiwum autora)


Pod wszystkie wymienione wyżej lodospady dotrzecie w czasie do 1 godziny... Innym bardzo godnym polecenia rejonem jest rejon Doliny Staroleśnej gdzie np. pod lodospad "W ogródkach" WI5 mamy z Siodełka około 30min podejścia (!). Obok większego lodospadu w ogródkach znajdziemy również obok lodospad "Prawe ogródki" WI3. Nieco wyżej mamy bardzo znany lodospad "Veverki" WI4 oraz "Lodospad Grosza" WI4. Zarówno w Dolinie Białej Wody jak i w Dolinie Staroleśnej znajdziemy również bardzo ciekawe wyżej położone lodospady. W tej pierwszej  na pewno trzeba wyróżnić piękny "Ciężki lodospad". Wspinanie w tej wysokogórskiej scenerii we wspaniałym niebieskim lodzie zapamiętamy z pewnością na długo...

0211Lody 5Drugi a zarazem najpiękniejszy wyciąg "Ciężkiego lodospadu" (fot. archiwum autora)


Po polskiej stronie Tatr mamy niestety mniejszy wybór lodospadów niż u naszych sąsiadów, ale też coś ciekawego znajdziemy ;) Ze znanych i ładnych lodospadów należy wymienić "Kuluar Kurtyki" WI3, Lodospady pod Żabimi Wrótkami, Lodospady w maszynce do mięsa i dużo trudniejsze mikstowo-lodowe propozycje jak "Rosyjska ruletka" czy "Superściek" to w rejonie Morskiego Oka, a w rejonie Hali Gąsienicowej lodospady w tzw. Laboratorium, "Komin Muchy" czy też znany "kursowy" "Zmarzły lodospad".

0211Lody 7Na Lodospadzie "Veverki" w Dolinie Staroleśnej (fot. archiwum autora)


To tylko niektóre propozycje wartych odwiedzenia lodospadów. W wielu tatrzańskich dolinach jak Jaworowa, Kieżmarska, Dolina Pięciu Stawów Spiskich czy Dolina Mięguszowiecka kryje się wiele pięknych lodów. Na tym kończymy życząc jeszcze raz aby lody w tym sezonie jak najlepiej wylały. Kto jeszcze nie naostrzył dziab i raków to do dzieła! ;)

Maciej Bajgrowicz

Sklep Górski

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  Blogi

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  
  ';