W schronach, zamknięci w swoich domach, poza granicami kraju lub walcząc o wolność – tak teraz wygląda życie wielu osób, w tym m.in. wybitnych alpinistów ukraińskich.

 

Irina Galay to przykład jednej z osób, której nie można odmówić talentu. W lipcu 2021 roku Irina w wieku 19 lat jako pierwsza Ukrainka zdobyła szczyt K2, po tym gdy w 2016 roku ustanowiła podobne wyróżnienie na Mount Everest. 

 

Inni alpiniści, o których warto wspomnieć to chociażby Nikita Bałabanow, Wiaczesław Polezhaiko i Michaił Formin.  Ta trójka dokonała pierwszego wejścia na prawie pionową, południowo-schodnią grań Annapurna III.

 

Jak czytamy na portalu climbing.com, niedawno z ukraińskimi alpinistami rozmawiała reporterka Angela Benavides z Explorersweb. Jednym z rozmówców był Valentyn Sypavin – wieloletni przewodnik, który czterokrotnie wspiął się na K2 i zdobył szczyt Mount Everest. Z jego relacji wynika, że podczas wojny w Ukrainie, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku z inicjatywy Rosji pomagał swoim sąsiadom w Charkowie, których domy zostały zniszczone w wyniku ataku rakietowego.

 

Jak dowiadujemy się dalej, Michaił Formin przebywa wraz ze swoją rodziną w Kijowie, a Irina Galay na swoim facebooku opublikowała zdjęcie w wojskowym mundurze i z bronią w rękach.

 

Alpinistów docenił amerykański himalaista Colin Haley. W mediach społecznościowych zamieścił post, w którym czytamy:

 

Ci trzej Ukraińcy obecnie próbują przenieść swoje rodziny w bezpieczne miejsca, a następnie są gotowi wybrać dołączyć do AK i spróbować bronić swojej ojczyzny przed jedną z największych sił zbrojnych na Ziemi. To może wydawać się szalone i możesz pomyśleć, że rozsądniej byłoby po prostu poddać się, ale wyobraź sobie, że pociski lądują w mieście, w którym mieszkają twoi rodzice i dziadkowie, że czołgi toczą się w sąsiedztwie, w którym bawią się twoje dzieci”. 

 

Swój podziw dla osób walczących o swą wolność w Ukrainie wyraził także Conrad Anker, którego nazwać można amerykańską ikoną alpinizmu.

 

Źródło: climbing.com