Kunyang Chhish (1971)

Kategoria: Wspinanie / Himalaizm

Kunyang Chhish to szczyt w Karakorum w Pakistanie. Liczy sobie 7852 m n.p.m. i jest jednocześnie 24. wierzchołkiem pod względem wysokości na Ziemi. Górę cechuje również bardzo duża wybitność, co czyni ją pod tym względem 26. na całym świecie (a szczególnie już gdy chodzi o ścianę południowo-zachodnią).

1201kunyang
źródło zdjęcia - trawers Kunyang Chhish East 

Po raz pierwszy zdobyto tę górę w roku 1971 (przez polską wyprawę pod kierownictwem Andrzeja Zawady). Do chwili obecnej zdobyty tylko dwukrotnie (drugie wejście w 1988 r.)!

Mimo, że podczas zdobywania góry przez zespół Zawady, zginął Jan Franczuk (alpinista, himalaista, geodeta), chociaż wyprawa miała na początku problemy logistyczne i była opóźniona, finalny sukces, miał ogromny wpływ na późniejsze organizowanie kolejnych ekspedycji, ich finansowanie oraz uzyskiwanie właściwych zezwoleń.

Sukcesy polskich himalaistów (Kukuczki, Rutkiewicz, Wielickiego itd.), ich pierwsze zimowe wejścia, wytyczanie nowych dróg i przesuwanie kolejnych granic zapewne by się nie wydarzyły gdyby nie Kunyang Chhish  i sam Andrzej Zawada.

O Andrzeju Zawadzie napisano już wiele, różnych książek i zapewne rozmawiać można by o nim godzinami. Niewątpliwie był on obdarzony wyśmienitym talentem gdy chodzi o organizowanie górskich wypraw i kierowanie nimi. Doskonale potrafił też pozyskać na dany cel środki finansowe, przychylność odpowiednich osób decyzyjnych i dbał o właściwą oprawę medialną.


 

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10143
  • Odsłon artykułów: 28443599
  
  ';