Info od zespołu #BaturaSar2020 (21 stycznia 2020)

Kategoria: Wspinanie / Himalaizm

Batura Sar (7795 m n.p.m.) jest celem najbliższej zimowej wyprawy unifikacyjnej programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera. W połowie stycznia 2020 roku do Pakistanu wyleci grupa ośmiu wspinaczy. Do bazy pod Baturą wyruszył trekking wyprawy.

Karawana składająca się z około 100 osób wyruszyła z Doliny Hunzy. Przed wspinaczami i tragarzami trzy-cztery dni drogi. Baza powstanie na wysokości około 4200. Po jej założeniu rozpocznie się właściwa akcja górska. Wyprawa pod kierownictwem Piotra Tomali zaplanowana jest wstępnie do połowy marca.

2101batura

Uczestnicy wyprawy wyruszyli z Polski 13 stycznia. W Islamabadzie spędzili trzy dni. W tym czasie udało się załatwić ostatnie formalności i uzupełnić zapasy żywnościowe i sprzętowe. Kolejnym etapem wyprawy był przejazd z Islamabadu do Chilas (14 godzin drogi) i dalej do Gilgit i Doliny Hunzy.

Batura Sar (7795 m n.p.m.) to dwudziesty piąty szczyt świata. Po raz pierwszy został zdobyty w 1976 roku. Dotychczas odbyła się jedna nieudana próba zimowego wejścia (austriacka wyprawa, rok 1981). W lipcu 1988 roku na szczyt tego siedmiotysięcznika weszło Kubalski i Zygmunt Heinrich.

 
Trekking do bazy pod Baturą

*** Info od zespołu #BaturaSar2020 *** Dzisiaj do bazy pod Baturą wyruszył trekking wyprawy programu Polski Himalaizm Zimowy imienia Artura Hajzera. Karawana składająca się z około 100 osób wyruszyła z Doliny Hunzy. Przed wspinaczami i tragarzami trzy-cztery dni drogi. Baza powstanie na wysokości około 4200. Po jej założeniu rozpocznie się właściwa akcja górska. Wyprawa pod kierownictwem Piotra Tomali zaplanowana jest wstępnie do połowy marca. Uczestnicy wyprawy wyruszyli z Polski 13 stycznia. W Islamabadzie spędzili trzy dni. W tym czasie udało się załatwić ostatnie formalności i uzupełnić zapasy żywnościowe i sprzętowe. Kolejnym etapem wyprawy był przejazd z Islamabadu do Chilas (14 godzin drogi) i dalej do Gilgit i Doliny Hunzy. Batura Sar (7795 m n.p.m.) to dwudziesty piąty szczyt świata. Po raz pierwszy został zdobyty w 1976 roku. Dotychczas odbyła się jedna nieudana próba zimowego wejścia (austriacka wyprawa, rok 1981). W lipcu 1988 roku na szczyt tego siedmiotysięcznika weszło dwóch Polaków: Paweł Kubalski i Zygmunt Heinrich. -------------- *** info from #BaturaSar2020 team *** Trekking to the base camp under Batura Sar set off today. A caravan of about 100 people set off from the Hunza Valley. Climbers and porters will now trek for about 3 - 4 days before they reach the destination place. They are going to set the base camp at an altitude of about 4,200 m above sea level. After setting the base camp, the actual mountain action begins. The expedition under the direction of Piotr Tomala is initially planned until mid-March The expedition team left Poland on 13th January. They spent three days in Islamabad. During this time, it was possible to complete the last formalities and replenish food and equipment supplies. The next stage of the journay was the drive from Islamabad to Chilas (14 hours away) and then to Gilgit and the Hunza Valley. Batura Sar (7795 m a.s.l.) is the twenty-fifth peak of the world. It was first ascended in 1976. So far, one unsuccessful attempt at winter ascent has taken place (Austrian expedition, 1981). In July 1988, two Poles summit the top of this seven-thousanders: Paweł Kubalski and Zygmunt Heinrich. #BaturaSar2020 #PolskiHimalaizmZimowy #PolskiZwiązekAlpinizmu #HascoLek #BądźmyRazemTVP

Opublikowany przez Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera Wtorek, 21 stycznia 2020

 

 

Wyprawa unifikacyjna na Baturę będzie kolejnym etapem przygotowań do przyszłorocznej zimowej wyprawy na K2. Kierownikiem ekspedycji został Piotr Tomala, szef programu Polski Himalaizm Zimowy. Zastępcą kierownika wyprawy będzie Rafał Fronia. Ekspedycja realizowana jest we współpracy z Przedsiębiorstwem Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek S.A.

W połowie stycznia do Pakistanu wyleciało łącznie ośmiu alpinistów. W wyprawie uczestniczą między innymi: Wojciech Flaczyński, Filip Babicz i Mariusz Hatala. Skład uzupełnią: Kacper Kłoda, Marco Schwidergall i Oswald Rodrigo Pereira, który będzie filmowcem ekspedycji. Wspinacze powinni wrócić do kraju w pierwszej połowie marca 2020 roku.

- Batura to bardzo ciekawy cel. To wysoki i mało eksplorowany siedmiotysięcznik, który pozwoli nam sprawdzić się na wysokości zbliżonej do ośmiu tysięcy, w trudnych warunkach zimowych – podkreśla Piotr Tomala, kierownik programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera. - Przez ostatni tydzień uczestniczyliśmy wraz z kadrą naszego programu w zgrupowaniu Polskiego Związku Alpinizmu w Tatrach słowackich. Przeszliśmy niezbędne szkolenia, ale mieliśmy też okazję na wspinanie. Mogę zapewnić, że alpiniści, którzy za miesiąc wylecą do Pakistanu, są zdrowi i w znakomitej formie – dodaje.

- Bardzo mocno trzymamy kciuki za uczestników kolejnej wyprawy, którą możemy wspierać w ramach współpracy z Polskim Związkiem Alpinizmu. Mamy nadzieję, że ambitny cel, jaki postawili przed sobą polscy himalaiści, będzie kolejnym krokiem, w drodze do osiągnięcia największego marzenia, jakim jest zdobycie w przyszłym roku szczytu K2 – podkreśla Agnieszka Han, Wiceprezes Zarządu PPF Hasco-Lek S.A.

Batura Sar to 25. szczyt świata. Po raz pierwszy został zdobyty w 1976 roku. Dotychczas odbyła się jedna nieudana próba zimowego wejścia (austriacka wyprawa, rok 1981). W lipcu 1988 roku na szczyt tego siedmiotysięcznika weszło dwóch Polaków: Paweł Kubalski i Zygmunt Heinrich.

źródło:
- polskihimalaizmzimowy.pl
- FB/Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 9957
  • Odsłon artykułów: 27267544
  
  ';