Denis Urubko robi w tył zwrot

Kategoria: Wspinanie / Himalaizm

Broad Peak jest dwunastą górą pod względem wysokości na świecie. Liczy 8051 m n.p.m. Leży na granicy Chin i Pakistanu. Po raz pierwszy zdobyto go 1957 r. (9 czerwca). Dokonali tego H. Buhl, K. Diemberger, M. Schmuck, F. Wintersteller. Zimą zaś jako pierwsi na szczycie stanęli M. Berbeka, A. Bielecki, T. Kowalski, A. Małek. Było to w 2013 r., a konkretnie – 5 marca.

Denis Urubko, znany ze swojego podejścia do wspinania w górach zimą i definiowania zimy w ogóle zamierza zdobyć Broad Peak jeszcze w lutym. Według niego bowiem, to właśnie wejścia dokonane do końca lutego (i tylko te!) należy uznać za zimowe. Tym samym więc, wejście marcowe z 2013 r. jest nieistotne i jak twierdzi Urubko, Broad Peak nadal pozostaje niezdobytym zimą wierzchołkiem. Denis chce więc dokonać tego jako pierwszy człowiek w historii. Jak pokazuje jednak na razie rzeczywistość „łatwo” nie jest....

0401urubko
fot. baza zdjęć PG- Broad Peak 2013

Po nieudanym ataku szczytowym (osiągnął wysokość 7650 m n.p.m., ale zawrócił), czeka na okno pogodowe, które ponownie umożliwi mu kolejny atak szczytowy.

Urubko nie ukrywa też, że w przypadku zdobycia Broad Peak, prawdopodobnie wyruszy na wyprawę na K2, gdzie był rok temu i przeprowadził atak szczytowy (nieudany niestety).

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10208
  • Odsłon artykułów: 28942280
  
  ';