Wieści spod K2

Kategoria: Wspinanie / Himalaizm

Mingma Gyalje Sherpa i jego zespół ostatecznie zakończyli swoją wyprawę i wycofują się spod K2. Jest to jedyny ośmiotysięcznik, który jak dotąd nie został zdobyty zimą. Jednak niezwykle trudne warunki, fatalna pogoda, wiatr, ekstremalnie niskie temperatury i cała reszta jak dotąd przewyższają przygotowanie, odporność psychiczną oraz fizyczne zdolności człowieka.

Mimo więc, że decyzja o zakończeniu działalności pod K2 może wydać się przedwczesna i trochę przesadzona, na pewno jest gruntownie przemyślana i rozsądna.

0902k2

Nie można zapomnieć, że w okolicy (konkretnie na Broad Peaku) działa Denis Urubko. Ten bywa nieprzewidywalny, choć w obecnej sytuacji samotny atak na K2 byłby nie tylko bardzo ryzykowny, ale również szanse na zdobycie szczytu byłyby niezwykle małe.

Mingma Gyalje Sherpa – Zdobył Koronę Himalajów i Karakorum w 2011 r. (miał wówczas 32 lata) i stał się tym samym pierwszą osobą w Nepalu z takim dorobkiem. Ustanowił również nowy rekord świata — stał się pierwszym alpinistą, który wspiął się na wszystkie 14 szczytów przy pierwszej próbie.

(zdjęcie)


Bartek Michalak

Sklep Górski

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10208
  • Odsłon artykułów: 28942280
  
  ';