Chiny zamykają drogę na Mount Everest

Kategoria: Wspinanie / Himalaizm

Nie będzie możliwa wspinaczka na Mount Everest z tybetańskiej strony tej wiosny. Jak podaje portal Rock and Ice, Chiny ogłosiły, że to środek zapobiegający rozprzestrzenianiu się koronawirusa w obozie bazowym Everest, gdzie leczenie i ewakuacja byłyby trudne. Dlatego żadne wyprawy nie będą mogły wspinać się od strony północnej na najwyższą górę świata.

Zgodnie z komunikatem prasowym oddychanie na dużej wysokości zwiększa niebezpieczeństwo rozwoju koronawirusa. Ponadto obóz podstawowy byłby bardzo podatny na rozprzestrzenianie się patogrnu w społeczności, gdyby ktoś przybył z wirusem. Groziłoby to "katastrofą".

1103mont

Niewykluczone, że w ślady Chin pójdą włądze Nepalu.

Cytowany przez portal Eric Simonson, współwłaściciel International Mountain Guides, powiedział: „W Nepalu wszystko jest jeszcze gotowe. Istnieje około 25 zespołów ekspedycyjnych, które obecnie planują wspiąć się na Mount Everest. ”

Gdy Chiny odwołują sezon Everestu po swojej stronie, możliwe jest, że jak wspomniał Ballinger, strona Nepalu stanie się jeszcze bardziej zatłoczona niż normalnie, jeśli wyprawy, które planowały wspinać się z północy, zmienią się na południe.

 

opr.raz

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10257
  • Odsłon artykułów: 29169325
  
  ';