K2 (8611 m n.p.m.) to jedyny niezdobyty do tej pory ośmiotysięcznik zimą. Wieją tu bowiem bardzo silne wiatry, a temperatury powietrza schodzą często poniżej -50 stopni.

Zresztą (abstrahując już od pogody i pory roku) cały ten ośmiotysięcznik (ukształtowanie terenu, trudności techniczne – szczególnie w tych najwyższych partiach) uchodzi za bardzo, bardzo trudny, a właściwie to najtrudniejszy ze wszystkich. Z powodu wysokiego odsetka wypadków śmiertelnych nazywany bywa „Górą Mordercą”.

Przypomnijmy, że latem po raz pierwszy zdobyto ten wierzchołek 31 lipca 1954 r. przez A. Compagnoni i L. Lacedelliego (alpiniści z Włoch).

22 lipca 2018 r. nasz Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek w historii zjechał ze szczytu K2 na nartach.

W tym roku, zimą pod K2 ma zrobić się wyjątkowo tłoczno. Kilka ekip już zapowiedziały tam swoją obecności – w tym m.in. ta międzynarodowa, której to członkiem jest wspinacz z Polski – Waldemar Kowalewski.

Do zdobycia tego szczytu szykuje się również Nepalczyk Nirmal Purja, ale póki co nie podał jeszcze szczegółowych planów.

Ów Nepalczyk zasłynął zdobyciem wszystkich ośmiotysięczników w czasie 189 dni – poprzedni rekord wynosił 8 lat!

Nirmal Purja to były żołnierz. Służył m.in. jako członek jednostek sił specjalnych. W czasie między 24 maja 2019, a 19 października 2019 skompletował całą Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie te szczyty zdobył posiłkując się dodatkowym tlenem.)

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
https://www.wp.pl/
Internet (ogólnie).