Ruszyła rekrutacja do programu Polski Himalaizm Sportowy (PHS).

Jeśli...

- Jesteś samodzielnym wspinaczem, potrafisz szybko i sprawnie poruszać się po wielowyciągowych drogach w górach?

- Swobodnie prowadzisz co najmniej „piątkowe” trudności w skale na własnej asekuracji?

- Nie masz problemów z prowadzeniem mikstowych „czwórek”?

- Masz w wykazie długie drogi o charakterze alpejskim (o trudnościach co najmniej „D”) lub ich tatrzańskie odpowiedniki(np. Direta MSW, N Filar Ganku itp.)?

- Miałeś okazję zasmakować górskich biwaków w trakcie kilkudniowych przejść?

- Potrafisz bezpiecznie poruszać się po lodowcu?

...to...

- Jeżeli na większość z poniższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to serdecznie zapraszamy cię do wzięcia udziału w nowym programie wysokogórskim PZA – Polskim Himalaizmie Sportowym (PHS)! Wyślij aplikację ze swoim „górskim CV” na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 28.03.2021. Chcielibyśmy przede wszystkim poznać Twój wykaz przejść wspinaczkowych (wszelkiego typu), ale też np. wyjścia turystyczne na większych wysokościach czy sukcesy sportowe w innych dyscyplinach, osiągnięcia biegowe czy wyjazdy eksploracyjne - zachęca Wadim Jabłoński, odpowiedzialny za organizację PHS.

I dodaje, że celem Polskiego Himalaizmu Sportowego jest przede wszystkim wyszkolenie osób, których celem jest działalność sportowa w górach wysokich.

- Mamy tu na myśli zarówno działalność eksploracyjną na szczytach niższych niż 8 tysięcy, prowadzoną w stylu alpejskim, ale też sportowe wejścia na szczyty najwyższe: powtórzenia trudnych i rzadko atakowanych dróg w stylu oblężniczym, próby prowadzenia nowych dróg, czy też powtórzenia tych łatwiejszych w stylu alpejskim. Główną myślą, jaka nam przyświeca jest jednak stworzenie mocnych zespołów, które w przyszłości, po zakończeniu programu, będą chciały samodzielnie obierać cele na poziomie przejść nominowanych do nagrody Złotego Czekana - wyjaśnia Jabłoński na łamach serwisu pza.org.pl.

Jak dodał, program PHS ma za zadanie uzupełnić lukę „po zimowym zdobyciu K2”, które niejako zakończyło działalność PHZ.

- Mamy nadzieję, że będzie ukierunkowany bardziej w stronę technicznego i eksploracyjnego wspinania, niekoniecznie związanego z wielkimi i drogimi wyprawami na te „najwyższe szczyty”. Chcielibyśmy wsłuchać się w potrzeby uczestników i ostatecznie zostawić po zakończeniu programu wyszkolone kadry gotowe na realizację własnych celów. Przekładamy również po części model działania GM PZA na nowy program sportowy, tak aby bardziej inspirować i dawać możliwości jego uczestnikom - czytamy w opisie programu.

Za organizację PHS odpowiadają: Wadim Jabłoński, Adam Bielecki, Marcin Rutkowski, Jarosław Gawrysiak.

W skład rady programowej wchodzą również: Piotr Pustelnik, Janusz Majer, Miłosz Jodłowski.

Więcej na temat PHS można przeczytać na pza.org.pl .