Jest amerykańskim alpinistą, pisarzem i dziennikarzem. Był wielokrotnie nagradzany.

W swojej karierze wspinaczkowej dokonał m.in. drugiego wejścia na wybitny szczyt Alaski (na Ząb Łosia), zdobył samotnie alaskańską turnię - Diabelski Kciuk - wyznaczają nową drogę, uczestnik wyprawy do Argentyny w Andy (zdobył wówczas Cerro Torre).

W jednej ze swoich książek - "Wszystko za Everest", opisuje (jako naoczny świadek) wydarzenia z 1996 r. jakie miały miejsce pod Everestem. Był tam wtedy chociaż jego zadanie (zlecone mu przez magazyn „Outside”), polegało głównie na przyjrzeniu się postępującej komercjalizacji góry i zmianom zachodzącym w kulturze oraz podejściu do wspinania i gór wysokich.

Zadziała się wówczas największa tragedia w historii tej góry. Spośród m.in. członków komercyjnej wyprawy na najwyższy szczyt Ziemi, której był uczestnikiem, a kierownikiem jej był pochodzący z Nowej Zelandii - Rob Hall, zginęło 8 osób (w tym dwaj organizatorzy konkurencyjnych wypraw i doświadczeni przewodnicy - Rob Hall i Scott Fisher).

Na tej podstawie powstał potem nawet film fabularny i wspomniana już książka.

Generalnie „Wszystko za Everest” opowiada historię podczas której w wyniku szalonej burzy, która się wtedy tam rozpętała, giną:

- Rob Hall,

- Scott Fisher,

- ich klienci.

Rob Hall był postacią niezwykle barwną i miał potężne doświadczenie oraz spore osiągnięcia. Zapisał się w historii m.in. jako zdobywca Korony Ziemi, kilku ośmiotysięczników i kilka razy stanął na szczycie Everestu. Jednocześnie był jednym z najbardziej szanowanych przewodników na świecie. Na najwyższą górę świata zdążył wprowadzić ponad czterdziestu klientów.

Wyprawa Scotta Fishera działała niezależnie. Scott to amerykański alpinista i himalaista. W roku 1984 założył agencję „Mountain Madness”, która specjalizowała się w organizowaniu wypraw wysokogórskich. W 1992 zdobył K2 bez dodatkowego tlenu, w 1994 zdobył Everest właśnie (też bez dodatkowego tlenu). W roku 1995 jako pierwszy w historii wprowadził klientów komercyjnej wyprawy na szczyt ośmiotysięczny.

Książka jest niesamowicie emocjonalnym i dynamicznym zapisem wydarzeń owego feralnego dnia. I chociaż opisuje tragiczne wydarzenia, nie zmienia to jednak faktu, iż jest po prostu rewelacyjna i niezwykle dobrze się ją czyta. Choć słowo „dobrze” akurat w tej sytuacji, najtrafniejsze pewnie nie jest...

Sam Krakauer powie potem:

„Wspinaczka na Everest była największym błędem mojego życia.”

Wiele razy jeszcze w swoich wspomnieniach podkreśli wyniszczające skutki choroby wysokościowej na tej najwyższej górze i ślepy instynkt, który po zdobyciu szczytu każe natychmiast schodzić w dół ile tylko się da.

Nadciągał bowiem freak storm - przyczyna tej, ale i wielu innych tragicznych w skutkach wypadków.

Freak storm - jedno ze zjawisk pogodowych, którego himalaiści boją się najbardziej. Burza totalna. Temperatura powietrza spada nagle o kilkadziesiąt stopni poniżej 0, z nieba padają ogromne grudy lodu, a mgła umożliwia widzenie jedynie parę pierwszych metrów...


Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
Wszystko za Everest John Krakauer,
Wikipedia,
Świat wiedzy.