W ramach programu Polski Himalaizm Zimowy do Peru wyleciała z Polski pierwsza grupa wspinaczy

– m.in. z Adamem Bieleckim. W późniejszym czasie mają tam dotrzeć następni. Polacy za swój cel obrali masyw Cordillera Blanca, a dokładniej dolinę Paron oferującą piękne granitowe ściany i największe bigwallowe wspinanie w Peru.
Polacy zmierzą się z niezwykle popularnym La Esfinge (Sfinx). Wspinacze planują także działalność na Alpamayo, Huascaran, Quebrada Rurec, Taulliraju.
Wyprawa do Peru w ramach Polskiego Himalaiazmu Sportowego jest pierwszą tego typu w ogóle. Ponadto rejon ten wspinaczkowo został odkryty dopiero w latach osiemdziesiątych XX w. To, że wybór padł akurat na to miejsce wyniku w dużej mierze ze względów logistycznych jak i pandemicznych.
Chodzi w dużej mierze o „rozwspinanie się” uczestników przed bardziej ambitnymi celami.
Z chwilą zdobycia K2 zimą, cały sens i założenia Polskiego Himalaizmu Zimowego runęły. Trzeba było stworzyć coś podobnego, ale i aktualnego – współczesnego. Tak powstał właśnie Polski Himalaizm Sportowy.
Jego celem jest stworzenie i rozwój szerokiej kadry zawodników we wspinaczce wysokogórskiej zdolnych do samodzielnej realizacji celów wspinaczkowych światowej klasy, zarówno o charakterze eksploracyjnym, jak i sportowym.
Chodzi również o szczyty niższe niż 8000 m n.p.m.
Program Polski Himalaizm Sportowy został ogłoszony na najbliższe dwa lata.

Bartek Michalak
Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
https://www.polskieradio24.pl/,
Wikipedia.