Renomowany amerykański portal internetowy ExplorersWeb jak co roku wyłonił najważniejsze osiągnięcie w dziedzinie eksploracji i sportu w 2012 roku. Tytyłuł zwycięzcy "Best of ExploreresWeb 2012 Awards" przyznano za pierwsze wejście zimowe na Gasherbrum I 8068 m, którego dokonała polska wyprawa PZA pod kierownictwem Artura Hajzera, a na szczycie w dniu 9 marca 2012 stanęli Adam Bielecki i Janusz Gołąb.

Portal ExploreresWeb jest światowym liderem na rynku mediów elektronicznych w dziedzinie ekstremalnych przygód i sportowej eksploracji oceanów, obszarów polarnych, pustynnych, przestrzeni kosmicznej i przede wszystkim gór wysokich.

Wśród nominowanych do tytułu "Winner" oprócz Polaków byli:

1. Christian Bodegren - za 280. dniową ekspolarację kajakiem Ameryki Południowej z północy na południe.
2. Erden Eruc - okrążenie kuli ziemskiej siłą własnych mięśni.
3. Przejście grani Mazeno na Nanga Parbat 8125 m.
4. Felix Baumgartner - człowiek, który spadł z kosmosu.
5. Aleks Gamme - dojście od wybrzeża do bieguna południowego i powrót do wybrzeża - bez wspomagania.

Tytuł zwycięzcy przypadł Polakom, co bardzo cieszy, bo wśród nominowanych był słynny Felix Baumgartner, człowiek który pobił za jednym razem aż 3 rekordy i wyczyn którego relacjonowały wszystkie media świata. Również przejście przez wyprawę brytyjską latem 2012 roku "odwiecznego" problemu himalajskiego - 13. kilometrowej grani Mazeno, wyprowadzającej na szczyt Nanga Parbat 8125 m było wyczynem wyjątkowym w niemniejszym stopniu zasługującym na tytuł zwycięzcy.

Jak napisano w uzasadnieniu Polacy otrzymali tytuł bo: byli bardzo mocni, dzielni i przełamali nowe granice, pokazali serce i sportowego ducha. W tym samy czasie z drugiej strony wspinała się wyprawa międzynarodowa - trzech uczestników
poniosło śmierć w czasie ataku na szczyt. W uzasadnieniu napisano: Nagrodę za 2012 otrzymują oba zespoły; każdy za pozostawienie swojego dowodu odwagi i spełniania marzeń w jednej z ostatnich historycznych wspinaczek himalajskich.

Wejście zimowe na wierzchołek Gasherbruma I miało miejsce w 55 dniu akcji górskiej. Było to pierwsze wejście zimowe w historii na ten szczyt i drugie w historii na ośmiotysięcznik w Karakorum. Wspinaczka zimowa w Karakorum jest szczególnie trudna z/w na huraganowe wiatry wiejące ze średnią siłą 120 km/h i ekstremalnie niskie temperatury - średnio minus 42 stopnie Celsjusza a odczuwalne dochodzą do minus 70 stopni Celsjusza.

Polska wyprawa odbyła się ramach programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010 - 2015", który patronatem honorowym objął Pan Bronisław Komorowski Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Sponsorem generalnym jest PKN Orlen. Program wspiera MSiT. Zimą 2012/2013 organizowana jest kolejna wyprawa, która pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego zaatakuje w Karakorum Broad Peak 8047 m.

logo top-m

Więcej na: http://www.explorersweb.com/ i www.polskihimalaizmzimowy.pl