Mount EverestPrawie wiek temu miała miejsce pierwsza ekspedycja na Najwyższą Górę Świata- Mount Everest. Nie zakończyła się ona sukcesem, ale jak na tamte warunki wysokość 8230 metrów była absolutnym rekordem i nie lada wyczynem. Po prawie stu latach Kenton Cool postanowił stworzyć ekspedycję, która wyniesie medal olimpisjki, przyznany tamtej historycznej wyprawie, na Dach Świata.

Kenton Cool jest górskim przewodnikiem pochodzącym z Anglii. Kilka dni temu na łamach BBC poinformował on, że pragnie stworzyć ekspedycję, która spełni przyrzeczenie Edwarda Lisle Strutta, by medal otrzymany za pierwszą wyprawę zimową na Mt. Everest umieścić na jego wierzchołku.

Historia odznaczenia olimpijskiego sięga roku 1924, kiedy to w Chamonix podczas cermonii zamknięcia pierwszych zimowych igrzysk olimpijskich przyznano odznaczenia dla pierwszej, pełnej wyprawy na Mount Everest. Przedstawicielem ekspedycji, który osobiście odbierał medal był Edward Lisle Strutt. Wyprawa odbyła się dwa lata wcześniej, w 1922 roku i choć szczyt został nie zdobyty to wspinacze osiągnęli wysokość 8230 m n.p.m. W tamtych czasach był to niewątpliwie rekord wysokości i wyczyn zasługujący na wielki szacunek. Po cermonii wręczenia Strutt złożył uroczystą przysięgę, że medal znajdzie się na Dachu Świata.

Alpinizm był zawsze częścią wizji nowożytnych Igrzysk Olimpijskich jaką miał baron Pierre de Coubertin. Jednak od roku 1924 żaden inny medal nie został przyznany w tej kategorii. Coubertin i Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydowali, że Everest był godny olimpijskiego uznania.

Po wielu nie udanych późniejszych próbach oraz tragicznej śmierci Mallory'ego i Irvina medal zaginął, a przysięga odeszła w zapomnienie. Dopiero w 2010 przypomniano sobie o tej historii. Na pomysł ekspedycji wpadł Cool, który wysledził medal i założył pomysł ekspedycji.

Wyprawa ma odbyć się w maju tego roku, co zbiegnie się z obchodami letnich igrzysk olimpijskich w Londynie.

źródło: thebmc.co.uk