Ziemia Baffina10 kwietnia wyruszyła - związana z projektem  „4 Żywioły” - wyprawa na Ziemię Baffina w Kanadzie.  Celem dwuosobowego zespołu w składzie Marcin "Yeti" Tomaszewski i Marek "Regan" Raganowicz jest wytyczenie nowej drogi w stylu big wall na północnej ścianie (wys. 1525 m - pomiary zespołu amerykańskiego) Polar Sun Spire położonej w Sam Ford Fiord.

Na ścianie istnieją obecnie dwie drogi - amerykańska oraz norweska.
Wszelkie informacje o przedsięwzięciu można znaleźć zarówno na stronie projektu www.4zywioly.net, jak i na blogu Marka Raganowicza:  www.reganclimbing.com.

Z ostatnich wieści jakie ekipa przysłała do Polski wynika, że zespół radzi sobie całkiem nieźle mimo przenikliwego zimna i dość trudnej ściany. Mają wizję swojej drogi i póki co wspinają się zimowo/klasycznie. Zaporęczowali teren do pierwszego śnieżnego pola i wspinają się teraz przez tzw. "banana".

"4 żywioły" to projekt wspinaczkowy, który powstał w 2009 roku. Jego pierwotne założenia opierały się na wytyczaniu nowych dróg w  czterech charakterystycznych dla gór żywiołach będących z kolei wizytówką czterech legendarnych rejonów górskich. Alaska stała się więc wizytówką zimna, Patagonia - wiatru, Ziemia Baffina - wody, a Wenezuela - tropiku. Celem w każdym z tych rejonów jest możliwie największa i najtrudniejsza ze ścian. Do każdej z nich należy podejść indywidualnie, w innym stylu, użyć innej techniki wspinaczkowej, ubioru, sprzętu. Z czasem projekt ten jednak zaczął żyć własnym życiem.. Przechodził proces ewolucji, który zresztą trwa do dziś. Do udziału w kolejnych wyprawach  zaproszeni zostali wybitni polscy alpiniści, pompując w niego swój indywidualizm i niesamowite pomysły. Celem "4 żywiołów" jest nie tylko wytyczenie nowej drogi,  ale również  testowanie sprzętu, z którym można zapoznać się na powyższych stronach.

Wyprawę dofinansowuje Polski Związek Alpinizmu.

Początki projektu nie były proste. Dwie nieudane wyprawy solowe na Alaskę i do Patagonii to niezbyt optymistyczny wynik.  Kolejna wyprawa, w większym składzie do Wenezueli, zakończyła się już pełnym sukcesem i wytyczeniem nowej 650 m drogi na Acopan Tepui na Wyżynie Gujańskiej  o trudnościach 7c.

W kolejnych latach wstępnie planowane są rewanże z Patagonią (2012/2013) i Alaską (2014). Niezależnie od sukcesu na Ziemi Baffina zespół Tomaszewski - Raganowicz planuje już kolejną wyprawę do Pakistanu (2013), której celem będzie wytyczenie nowej drogi na turni Trango Tower.

Z taternickim pozdrowieniem,
Marcin Yeti Tomaszewski (www.geronimo.civ.pl, www.4zywioly.net)
Marek Raganowicz (www.reganclimbing.com)

źródło: taternik, pza