Shimshal White Horn 2012W sierpniu 2012 roku wyrusza do Pakistanu kobieca wyprawa alpinistyczno-eksploracyjna. Jej uczestniczkami będą alpinistki reprezentujące kilka polskich klubów wysokogórskich: Paulina Janczar, Joanna Nowosadzka, Ewa Warzywoda (KW Warszawa), Izabela Czaplicka (KW Bielsko-Biała) oraz Jadwiga Boinska (niezrzeszona).


Celem głównym wyprawy jest pierwsze przejście północno-wschodniej ściany Shimshal White Horn (6303 m n.p.m.), szczytu położonego w dolinie Shimshal, odnodze doliny Hunzy. Inne, jednak znacznie rzadziej używane nazwy tego szczytu, to: Adver Sar i Isphardin. Wysokość szczytu podajemy za odczytem altimetru wyprawy niemieckiej z 2006 roku. Na mapach podawana jest z reguły wysokość około 6400 m, więc i takiej nie można wykluczyć

Ściana północno-wschodnia dzieli się na 2 części. O ile wschodnia jej część jest właściwie wiszącym serakiem, o tyle północna umożliwia, o tyle północna umożliwia względnie bezpieczne wspinanie w lodzie i śniegu. Od podstawy do szczytu ściana ma ok. 1500 m przewyższenia i nachylenie do 60 st. W pierwszej kolejności spróbujemy wytyczyć drogę jednym z żeber tej części ściany (może ona mieć do 1200 m przewyższenia), a dalej granią północną na szczyt.

Wariantem rezerwowym jest możliwość powtórzenia drogi francuskiej "kuluarem tysiąca rynien" (D, 50 st., 800m), a następnie wejście grania północną na szczyt.

Zapraszamy na facebook:

http://www.facebook.com/ShimshalWhiteHorn2012

Trzymajcie kciuki!