Wiadomości - Manaslu 2012

Kategoria: Wspinanie / Himalaizm

Widok z obozu C2Nasi polscy himalaiści walczą z dużymi opadami śniegu podczas zdobywania Manaslu w Himalajach. Jak piszą w swoich doniesieniach prognozy zapowiadały silne opady do 8 maja. Dzięki niespodziewanemu oknu pogodowemu udało im się jednak odkopać obóz C2 i rozstawić namiot w C1, który ugiął się wcześniej pod zwałami śnieżnego puchu.

Od około 30 kwietnia silne opady śniegu w rejonie akcji górskiej Polskiej Wyprawy Unifikacyjnej na Manaslu 2012 utrudniają skuteczne działania. Ekipa nie poddaje się jednak tak łatwo. W trakcie długiego weekendu, kiedy większość z nas zapewne odpoczywała Nasi himalaiści mieli ręce pełne roboty. W wyniku dużych opadów zniszczony został jeden z namiotów w obozie C1, drugi został przysypany ponad 1,5 metrową warstwą puchu.

Wcześniej, korzystając z dobrej pogody, udało się założyć dolny obóz C2 na wysokości 6300 metrów oraz zaporęczować około 400 metrów w kierunku górnego C2 (właściwego).

Najświeższe wiadomości z 6 maja donoszą o udanej akcji odkopania namiotów w obozie C2 i reanimacji C1. Na miejsce akcji dotarł także oficer łącznikowy naszej wyprawy. Dzięki aktywnej pomocy agencji 7 Summits Trek helikopterem dostarczone zostały warzywa, kurczaki i paliwo do generatora. Wyprawa czeka też na brakujący reduktor i maskę do butli z tlenem, która jest zabiezpieczeniem medycznym.

źródło: polskihimalaizmzimowy.pl

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10216
  • Odsłon artykułów: 28980698
  
  ';