Para wspinaczy wysokogórskich Sylwia Bajek i Szczepan Brzeski tworzący duet 'Everteam', zawalczy w Himalajach o dwa ośmiotysięczniki. Wiosną 2018 wyruszą na Mount Everest oraz sąsiadujący z nim Lhotse. Everteam to ewenement w świecie gór wysokich, nieczęsto bowiem zdarza się, że wspinacze są partnerami w życiu i w górach. Oboje stawiają sobie wysokie cele i razem do nich zmierzają.

Tak było kiedy w 2017 wyruszyli na Mount Everest; on aby ukończyć Górską Koronę Ziemi, ona jako 'najmłodsza Polka na Evereście'. W dobrym stylu osiągnęli wówczas Wierzchołek Południowy Mount Everest, a następnie niebotyczną wysokość 8800 m n.p.m. Od szczytu dzieliło ich zaledwie 48 metrów! Gdyby nie zaniedbanie szerpy (przewodnika wysokogórskiego) w kwestii niezbędnego tlenu mieliby wierzchołek Everestu za sobą.

Everteam

A jak wyglądał będzie ich plan wyprawy 2018?

„Z grubsza nasza droga i ramy czasowe nie zmienią się w stosunku do wyprawy na Mount Everest 2017. Podobnie jak w tym roku poruszać będziemy się stroną południową w Nepalu. Wyruszymy początkiem kwietnia, a wrócimy możliwie szybko. Szybko nie jest jednak właściwym przymiotnikiem, ponieważ cała droga obejmująca etapy:

- trekking z Lukli i aklimatyzacja do Everest Base Camp,
- droga przez Icefall, Camp I, II i aklimatyzacja do Camp III,
- zejście niżej i regeneracja,
- ponowne przejście przez Icafall i obozy w kierunku szczytu,
- atak szczytowy,
- powrót do EBC.

To wszystko zajmie nam min. 1,5- do 2 miesięcy

Ostatni, najdłuższy odcinek w dniach ataków szczytowych pokonamy indywidualnie.

Everteam

Szczepan wyruszy z Camp IV pod Everestem, Sylwia z Camp IV pod Lhotse. Oba te obozy znajdują się w stosunkowo niedużej odległości od siebie, a dzieli je Przełęcz Południowa.

Już teraz motywujemy się do regularnych i coraz intensywniejszych treningów aby fizycznie móc polegać na własnych siłach. Jak dobrze, że niedaleko mamy Tatry.

Wiemy, że będzie ciężko, żmudnie i nie zawsze tryskać będziemy energią, ale wiemy też, że WARTO. Warto się rozwijać, pokonywać trudności, własne ograniczenia. Wielkim darem jest robić to z kimś bliskim!”

Everteam aby móc zrealizować wyprawę, a następnie motywować i inspirować do realizacji celów i marzeń innych - potrzebuje wsparcia. Zarówno Sponsorzy jak i każda osoba indywidualna mogą pomóc. Sylwia realizuje kampanię 'Najmłodsza Polka na Lhotse', która jest dostępna pod adresem:

www.polakpotrafi.pl/projekt/najmlodsza-polka-na-lhotse-ekspedycja-2018

W zamian za niewielkie wpłaty można otrzymać wyjątkowe nagrody związane z wyprawą i wiele innych.

Czego można życzyć Sylwii i Szczepanowi? Bez wątpienia realizacji celu a także: tylu zejść, ilu wejść!

Everteam

SYLWIA BAJEK – W 2017 roku z sukcesem zrealizowała kampanię crowdfunding'ową: 'Najmłodsza Polka na Evereście' w serwisie PolakPotrafi.pl aby wyruszyć na wyprawę. Wspięła się na wysokość 8800 m n.p.m. W 2018 pragnie 'zaatakować' Lhotse, 8516 m.

SZCZEPAN BRZESKI- Zdobywca 8 z 9-ciu szczytów Górskiej Korony Ziemi. Laureat Plebiscytu Małopolska Osobowość Turystyki 2017 Gazety Krakowskiej. W 2018 roku ponownie ruszą na Mount Everest.

Ze swoich wypraw prowadzą prelekcje o charakterze górsko - motywacyjnym, m.in. w szkołach.