Lhotse 8516m npmKolejny wielki sukces jednej z naszych najlepszych himalaistek, Kingi Baranowskiej. Jak podaje jej oficjalna strona (www.kingabaranowska.pl) dzisiaj o godzinie 10 czasu nepalskie sukcesem zakończył się atak szczytowy na Lhotse. Kinga od początku kwietnia była na wyprawie, której celem było zdobycie jej już ośmego osmiotysięcznika. Serdecznie gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy. Do Korony Himalajów już niedaleko.

Lhotse - 8516 m n.p.m. jest czwartym co do wysokości szczytem świata. Znajduje się w środkowej części Himalajów, na granicy Nepalu i Chin. Jego nazwa z języka tybetańskiego znaczy "Południowy Szczyt". Po raz pierwszy góra została zdobyta w 1956 przez szwajcarską wyprawę pod dowództwem A. Egglera. Pierwszego udanego ataku dokonali Fritz Luschsinger i Ernst Reiss. Pierwsze polskie wejście miało miejsce w 1979 roku w składzie Jerzy Kukuczka, Andrzej Czok, Andrzej  Heinrich i Janusz Skorek. Do Polaków należy też pierwsze zimowe zdobycie tego szczytu za sprawą Krzystofa Wielickiego w 1988. W 1989 roku na południowej ścianie (uważanej za jedną z najtrudniejszych na świecie) zginął wybitny polski himalaista i wspinacz Jerzy Kukuczka.

To właśnie Jerzemu Kukuczce Kinga Baranowska zadedykowała zdobyty dzisiaj szczyt. Po trwającej prawie 2 miesiące wyprawie naszej himalaistce udało się stanąć na szczycie w całości bez użycia tlenu. Obecnie Kinga znajduje się w obozie IV (7800m) gdzie regeneruje siły. Lhotse jej już ósmym osmiotysięcznikiem w dorobku Baranowskiej, który zdobyła bez użycia tlenu. Gratulujemy! Korona Himalajów jest już blisko.