K2: Siren of the HimalayasFilm dokumentalny prezentujący ekspedycją mającą na celu zdobycie drugiego szycztu świata, czyli K2. Trójka wspinaczy nakręciła ten obraz podczas ich pobytu w Pakistanie w 2009 roku w 100. rocznicę historycznej wyprawy księcia Abruzzi z 1909 roku. Obraz warty uwagi z racji niewielkiej ilości filmów poświęconych K2.

Kręcenie filmu zbiegło się w czasie z ekspedycją księcia Abruzzi. Trójka wspinaczy podąża śladem historycznego wejścia tą samą drogą krok po kroku relacjonując trudy jakie musieli ponieść wspinacze 100 lat temu. Dokument bada historię i geografię gór Karakorum, ryzyko i osobiste nagrody są nie odłącznym elementem dnia codziennego.

Zespół włoski kierowany przez księcia Abruzzów dotarł do wysokości około 6000 m n.p.m. Prawdopodobnie zawiniło niedocenienie przez wspinaczy potrzeby aklimatyzacji. Wyprawa księcia Abruzzów była jednak krokiem milowym w drodze na szczyt K2, wyciągnięto z niej bowiem prawidłowy wniosek - grań południowo-wschodnia stanowi najdogodniejszą drogę ataku. To właśnie tą drogę wykorzystywały potem inne wyprawy, w tym zwycięska ekspedycja włoska z 1954 roku. Drogę tę nazwano z czasem Żebrem Abruzzi (Żebrem Abruzzów, Żebrem Księcia Abruzji etc.) na cześć księcia Ludwika. Warto odnotować, także, że owocem tej wyprawy była pierwsza mapa fotogrametryczna okolic K2 w skali 1:100 000

K2 jest jednym z najniebezpieczniejszych szczytów na świecie. Według statystyk na każde 4 osoby, które zdobyły szczyt przypada jedna śmiertelna ofiara. Góra jest o wiele bardziej stroma i wymagająca technicznie niz Everest, a filmów o niej jest jak na lekarstwo co jeszcze bardziej podkreśla wagę tego obrazu.

{vimeo}43799569{/vimeo}

Film nakręcony przez światowej światy alpinistów: Fabrizio Zangrilli, Gerlinde Kaltenbrunner, Jake'a Meyera, Chrisa Szymieca, a reżyserem był Dave Ohlson.

 

 

źródło:www.kickstarter.com