Elizabeth Revol weszła na Everest

Kategoria: Wspinanie / Himalaizm

Sporo czasu minęło już od akcji na Nanga Parbat, tragicznej śmierci Tomka Mackiewicza i uratowaniu towarzyszącej mu wówczas Elizabeth Revol. Himalaistka z licznymi odmrożeniami trafiła wówczas niezwłocznie do szpitala. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze i po rekonwalescencji, kobieta wróciła w góry.

Dzisiaj, ok. 9.30 stanęło na czubku najwyższego szczytu na ziemi. Dokonała tego bez używania tlenu z butli. W roku 2017 wyczyn ten jej się nie udał. Inaczej było jednak tym razem. Tym samym jest ona 9 kobietą w historii, która tego dokonała. Planuje ona również „z marszu” atakować pobliskie Lhotse.

revol2305
fot. źródło zdjęcia - Wikipedia, Lhotse

Pierwszą kobietą w historii w ogóle, która weszła na wierzchołek Everestu bez wspomagania się dodatkowym tlenem, była mieszkająca w Nowej Zelandii – Lydia Bradey (w 1988 r.).

Elisabeth Revol - urodzona w 1980 r. francuska alpinistka. Jako pierwsza kobieta na świecie weszła samotnie i bez butli na Broad Peak oraz Gasherbrumy – I i II. Podobnie było zresztą w roku
2017 - w ten sam sposób zdobyła Lhotse. Próbowała też swoich sił na Manaslu, Annapurnie i sławetnej, tragicznej w skutkach wyprawie na Nanga Parbat.

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10208
  • Odsłon artykułów: 28941915
  
  ';