Ekstremalny wyczyn Nepalczyka i tłok na Evereście

Kategoria: Wspinanie / Himalaizm

Nirmal 'Nims” Purja, bo o nim mowa to pochodzący z Nepalu były żołnierz brytyjskich sił specjalnych. Aktualnie realizuje on ekstremalnie trudny, niezwykły i szalony projekt - „Project Possible 14/7”. Chodzi o zdobycie wszystkich 14. ośmiotysięczników w czasie UWAGA! - 7 miesięcy! Nirmal ma już ich zdobytych 6 – i to przez ostatni miesiąc! Ostatnie dni były dla niego bardzo „pracowite” i piekielnie wymagające.  Zdobył bowiem kolejne, trzy szczyty:

-Everest,

-Lhotse,

-Makalu.

Wszystko to osiągnął w 3 dni! - między 22, a 24 maja. Informacja ta i takie tempo są wręcz magiczne i imponujące.

Ale to nie jedyny wyczyn tego typu w tym rejonie w ostatnim czasie. Elisabeth Revol w czwartek stanęła na szczycie Everestu, ale już w piątek rano weszła na Lhotse.

Dzisiejszy sprzęt, technika, możliwość używania helikoptera oraz metody treningowe pozwalają na osiąganie o wiele, wiele większych i lepszych efektów niż działo się to kilkadziesiąt lat temu.

everest2605
fot. źródło: FB/Nirmal Purja MBE

Z drugiej strony co jakiś czas, pojawiają się zdjęcia kolejek ludzi, którzy stoją i czekają, aby wejść na Everest. Najczęściej są to typowi klienci wypraw komercyjnych, którzy idą na górę mimo braku doświadczenia i odpowiedniej kondycji, w przeświadczeniu, że pieniądze, które zapłacili za wyprawę załatwią wszystko – wręcz zostaną oni przez Szerpów wniesieni na czubek góry.

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10208
  • Odsłon artykułów: 28941915
  
  ';