Wypadek na Nanda Devi

Kategoria: Wspinanie / Himalaizm

Szczyt ten osiąga imponującą wysokość 7816 m n.p.m. i jest tym samym drugim szczytem Indii. Znajduje się na granicy z Chinami – w Himalajach Garhwalu. Pierwszego wejścia dokonali w sierpniu 1936 r. Noel Odell i Bill Tilman.

W kwietniu zaś, w 1939 r. na wschodni szczyt Nanda Devi wyruszyła pierwsza polska wyprawa w Himalaje i po wyczerpującej wspinaczce 2 lipca 1939 ok. 17:30 dwójce z naszych wspinaczy udało się wejść na dziewiczy, liczący 7434 m n.p.m. szczyt Nanda Devi East – wtedy był to szósty wierzchołek co do wysokości na Ziemi zdobyty przez człowieka!

0306nandadevi
fot. źródło zdjęcia - Wikipedia, autor - Flickr, widok na Nanda Devi z zachodu

Tereny wokół Nanda Devi objęte są ochroną w ramach Parku Narodowego Nanda Devi, który w 1988 został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

A wspominamy o tym dlatego, bo według źródeł śledzących aktualne wydarzenia w Himalajach, aż ośmiu alpinistów zaginęło na stokach Nanda Devi. Są to wspinacze z Wielkiej Brytanii, USA, Australii oraz Indii. Mięli oni wrócić do bazy 31 maja. Fakt jednak, że do tej pory nikt z góry nie powrócił, spowodował wysłanie ekipy ratunkowej. Mają oni odnaleźć zaginionych.

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10208
  • Odsłon artykułów: 28941617
  
  ';